Home > Αθλητικά > Βόλεϊ Ο Γυμναστικός Σύλλογος Δράμας Πρωταθλητής στην Κ18 Κορασίδων της ΑΜΘ

Βόλεϊ Ο Γυμναστικός Σύλλογος Δράμας Πρωταθλητής στην Κ18 Κορασίδων της ΑΜΘ

Βόλεϊ

Ο Γυμναστικός Σύλλογος

Δράμας Πρωταθλητής

στην Κ18 Κορασίδων της ΑΜΘ

Πρωταθλήτριες Αν. Μακεδονίας και Θράκης αναδείχθηκαν οι Κορασίδες του Γυμναστικού Συλλόγου Δράμας. Οι Δραμινές αθλήτριες επικράτησαν με 3-0 σετ τη Νίκη Αλεξανδρούπολης στον τελικό του Final 4 Βόλεϊ που πραγματοποιήθηκε στη Δράμα και προκρίθηκαν στις 16 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας όπου και θα διεκδικήσουν μια θέση στα τελικά για την 2η φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, εκπροσωπώντας την Ένωση της ΑΜΘ.

Στον Τελικό ο ΓΣ Δράμας επικράτησε με 3-0 (25-11, 25-19, 25-14) της Νίκης Αλεξ/πολης, η οποία κατέκτησε τη 2η θέση του Πρωταθλήματος. Νωρίτερα σε ένα «πλούσιο» μικρό τελικό, η Άρτεμις Σερρών επικράτησε του ΑΟ Χρυσούπολης με 3-2 (25-17, 25-21, 21-25, 25-27, 17-15) και κατέκτησε την 3η θέση του Πρωταθλήματος.

Την απονομή του κυπέλου στον Πρωταθλητή, έκανε ο Ειδικός Γραμματέας της Ένωσης και Πρόεδρος της Γαία Δράμας, Θανάσης Κάππας, ο οποίος είχε και την πλήρη εποπτεία το τουρνουά. Μαζί του στις απονομές των μεταλλίων και των διπλωμάτων, η Πρόεδρος του Γυμναστικού Χριστίνα Γκόντογλου και η γιατρός των αγώνων, Μαρία Γκουλίκη.

Ξεκαθάρισε επίσης η πρώτη θέση του Δυτικού ομίλου των Γυναικών, μετά τη νίκη του Πανσερραϊκού επί του ΑΟ Αμυγδαλεώνα με 3-1, την οποία κατέλαβε η ομάδα των Σερρών, αν και ισοβάθμησε με τη Γαία Δράμας. Οριστικοποιήθηκαν έτσι, τα ζευγάρια του Final-4 του Πρωταθλήματος των Γυναικών, που θα πραγματοποιηθεί το διήμερο 22-23/4/2023 στις Σέρρες.