Home > Αθλητικά > Ζίου Ζίτσου-Έβδομος στον κόσμο ο Δραμινός αθλητής Σπύρος Τοπαλίδης

Ζίου Ζίτσου-Έβδομος στον κόσμο ο Δραμινός αθλητής Σπύρος Τοπαλίδης

Ζίου Ζίτσου

Έβδομος στον κόσμο ο Δραμινός

αθλητής Σπύρος Τοπαλίδης

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η συμμετοχή του Δραμινού αθλητή του συλλόγου “ΑΛΦΕΟΣ” Τοπαλίδη Σπύρου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα  Ζίου Ζίτσου που διεξήχθη στο Abu Dhabi των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων από τις 3 – 11 Νοεμβρίου. Ο Τοπαλίδης Σπύρος, ήταν ένας από τους αθλητές που εκπροσώπησε την Ελλάδα στο πρωτάθλημα αλλά ήταν και ο μοναδικός αθλητής που εκπροσώπησε το νομό της Δράμας.

Ο Σπύρος Τοπαλίδης, κατέκτησε την 7η θέση στον κόσμο στην κατηγορία -81 κιλών μετά από τρεις πολύ δυνατούς αγώνες οι οποίοι αποτέλεσαν πρόκληση για τις φυσικές και ψυχικές δυνάμεις του νεαρού αθλητή. Μετά από αυτή την μεγάλη επιτυχία που ισοδυναμεί με μετάλλιο καθώς η 7η θέση στον κόσμο είναι σπουδαίο επίτευγμα ο Δραμινός αθλητής, κατέκτησε και μόρια όπου έχει τη δυνατότητα εισαγωγής του σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ της επιλογής του.