Home > Αθλητικά > Ασημένιο μετάλλιο για τον Δραμινό Γιάννη Νικολαΐδη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πάλης U17 4η θέση για τον Σεβδίλη Αθανάσιο

Ασημένιο μετάλλιο για τον Δραμινό Γιάννη Νικολαΐδη

στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πάλης U17

4η θέση για τον Σεβδίλη Αθανάσιο

Το ενδιαφέρον της Πάλης μπορεί να είναι στραμμένο στο Μπακού, όπου δίνονται οι Ολυμπιακές προκρίσεις, αλλά το μέλλον της Πάλης αναδείχθηκε στην Καλαμπάκα.

Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Καλαμπάκας, ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Πάλης U17 στο στιλ της ελληνορωμαϊκής πάλης την πρώτη ημέρα ενώ την δεύτερη ημέρα το στιλ της ελευθέρας.

Η διοργάνωση των αγώνων περιελάμβανε σπουδαία ματς και αναμετρήσεις που κέντρισαν το ενδιαφέρον, με τους αθλητές να κερδίζουν το χειροκρότημα του κόσμου.

Πρωταθλητής σύλλογος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ που συγκέντρωσε 52β. Στη δεύτερη θέση ήρθε ο Παλαιστικός σύλλογος Πρωταθλητών με 48β. και στην τρίτη ο Αρχέλαος με 35β.

Στην διοργάνωση, πήραν μέρος 380 αθλητές και αθλήτριες από 52 σωματεία και οι αγώνες μονοπώλησαν το ενδιαφέρον.

Στο κατάμεστο γυμναστήριο συμμετείχε και η Ακαδημία Πάλης Δράμας. Κορυφαία στιγμή για τους αθλητές του δραμινού συλλόγου ήταν το ασημένιο μετάλλιο στα 60 κιλά του Νικολαΐδη Γιάννη που έφτασε με 3 νίκες στον τελικό της κατηγορίας του.

Πολύ καλή ήταν και η απόδοση του Σεβδίλη Αθανάσιου, στην πρώτη παρουσίαση του στα 110 κιλά καθώς ο Δραμινός αθλητής αν και υπολείπονταν στα κιλά από τους υπόλοιπους αθλητές κατάφερε να κερδίσει δυο αγώνες, να χάσει δυο αγώνες και να κατακτήσει την 4η θέση.