Home > Αθλητικά > Χρυσό μετάλλιο ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου-Πολύ καλές οι συμμετοχές των Δραμινών αθλητών

Χρυσό μετάλλιο ο Αλέξανδρος

Γρηγοριάδης στο Πανελλήνιο

Πρωτάθλημα Στίβου

Πολύ καλές οι συμμετοχές των Δραμινών αθλητών

Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ18 που έγινε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου το Σαββατοκύριακο 18 και 19 Ιουνίου και ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του Βασίλη Σεβαστή, πρώην πρόεδρου και γενικού γραμματέα του ΣΕΓΑΣ επί σειρά ετών.

Ένα διήμερο γεμάτο αθλητική δράση και έντονο συναγωνισμό στο οποίο οι νεαροί αθλητές, οι ελπίδες του στίβου, η επόμενη γενιά των πρωταθλητών, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για τη νίκη αλλά και την είσοδο στην αντιπροσωπευτική μας ομάδα που θα πάρει μέρος στους Πανευρωπαϊκούς αγώνες της κατηγορίας από 4-7 Ιουλίου στην Ιερουσαλήμ.

Το πρωτάθλημα, από τα καλύτερα των τελευταίων ετών, τουλάχιστον, χαρακτηρίστηκε από την άψογη οργάνωσή του αλλά και από τις εμφανίσεις των νεαρών αθλητριών και αθλητών οι οποίοι βελτίωσαν τις επιδόσεις τους και προγραμματίζουν τα επόμενα αθλητικά τους βήματα στον κλασικό αθλητισμό.

Οι λάτρεις του στίβου που βρέθηκαν στο Πανθεσσαλικό αυτό το διήμερο, απόλαυσαν όμορφες αθλητικές στιγμές που μόνο ο στίβος μπορεί να προσφέρει.

Οι αποστολές από όλη τη χώρα που βρέθηκαν στον όμορφο και φιλόξενο Βόλο, έδωσαν ένα ξεχωριστό, αθλητικό χρώμα στην πόλη και ευχή όλων είναι η ασφαλής επιστροφή στον προορισμό τους και η ανανέωση για τα επόμενα αθλητικά ραντεβού της Ομοσπονδίας.

Ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης με τον προπονητή του Σωτήρη Κεχαγιά (δεξιά) και τον προπονητή του ΣΚΑΔ Στέλιο Κουρομιχαλάκη.

Εντυπωσιακή ήταν και η παρουσία των Δραμινών αθλητών, με τον Αλέξανδρο Γρηγοριάδη να κατακτάει το χρυσό μετάλλιο στο Ακόντιο με βολή 68,21 μ. λίγες ημέρες πριν την αναχώρησή του για την Ιερουσαλήμ με τον προπονητή του Σωτήρη Κεχαγιά, όπου θα συμμετέχει με την Εθνική Ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου.

Αθλητές από όλη την ήπειρο, θα βρεθούν στο Ισραήλ από τις 4 έως τις 7 Ιουλίου όπου αναμένονται μεγάλα ονόματα του ευρωπαϊκού Στίβου στη διοργάνωση.

Οι Δραμινοί αθλητές όλων των Συλλόγων

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Δραμινών αθλητών

Ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης αθλητής του ΣΚΑ Δράμας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και την πρώτη θέση στο Ακόντιο, ο Πρόδρομος Καρυπίδης του ΣΚΑΔ τερμάτισε την 27η θέση στα 110 μ. Εμπόδια, η Φωτεινή Δημητριάδου του Α.Ο. Δράμας κατέκτησε την 6η θέση στα 2000 μ. Φ.Ε., η Μαρία Μωυσή του Α.Ο. Δράμας κατέκτησε την 35η θέση στα 800 μ. και την 27η θέση στα 1500 μ., ο Παύλος Λαζαρίδης του ΣΚΑΔ κατέκτησε την 15η θέση στη Σφαίρα, ο Νικόλαος Χατζημιχαήλ του Α.Σ. Δοξάτου κατέκτησε την 6η θέση στη Σφαίρα, η Ελένη Γλάβα του Α.Σ. Δράμας κατέκτησε την 28η θέση στη Σφαίρα, ο Φίλιππος Φούκας του ΣΚΑΔ κατέκτησε την 11η θέση στα 2000 μ. Φ.Ε., ο Άγγελος – Δημήτρης Στοϊμένου του Α.Ο. Δράμας κατέκτησε την 12η θέση στα 2000 Φ.Ε., ο Θεόδωρος Κεραμίδας του Α.Ο. Δράμας κατέκτησε την 23η θέση στα 800μ., ο Θεόφιλος Γκαρμπούνης του Α.Σ. Δράμας κατέκτησε την 28η θέση στα 200 μ., και την 7η θέση στα 110 μ. Εμπόδια, η Μαρία Κουρσιούμη, η Ελένη Χειμωνάκη, η Κλειώ Μπλιού και η Χρυσή Μόλλα του Α.Σ. Δοξάτου κατέκτησαν την 35η θέση στα 4×100 μ., ο Χαράλαμπος Βαμβακίδης του ΣΚΑΔ κατέκτησε την 15η θέση στο Ακόντιο, ο Χρήστος Τοπαρλάκης του Α.Σ. Δοξάτου κατέκτησε την 26η θέση στο Άλμα εις Μήκος, ο Άγγελος – Δημήτρης Στοϊμένου, ο Γεώργιος Κότσι, ο Θεόδωρος Κεραμύδας και ο Χριστόφορος Λαζαρίδης, του Α.Ο. Δράμας κατέκτησαν την 30η θέση στα 4×100 μ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Θεόφιλος Γκαρμπούνης, έκανε δυο ατομικά ρεκόρ στα 100 και 200 μ. Εμπόδια και η Φωτεινή Δημητριάδου έκανε ατομικό ρεκόρ στα 3000 μ.

Ο Άγγελος Στοϊμένου, αν και ήταν ο μικρότερος ηλικιακά κατάφερε να τερματίσει στην 12η θέση.