Home > Αθλητικά > Χρυσό μετάλλιο ο Δραμινός Νίκος Γιαγκουνίδης στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Πάλης U17

Χρυσό μετάλλιο ο Δραμινός Νίκος Γιαγκουνίδης στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Πάλης U17

Χρυσό μετάλλιο ο Δραμινός

Νίκος Γιαγκουνίδης

στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Πάλης U17

Με απόλυτη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα ολοκληρώθηκε το Βαλκανικό πρωτάθλημα Πάλης u17 που διεξήχθη στη Ρουμανία.

Την υψηλότερη διάκριση πανηγύρισε ο Δραμινός, Νίκος Γιαγκουνίδης, ο οποίος στην κατηγορία των 92κ. της ελληνορωμαϊκής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στον τελικό επικράτησε με 5-0 του Ρουμάνο Σταν και προς τιμήν του ακούστηκε ο Εθνικός ύμνος.

Ο Δραμινος Νικος Γιαγκουνιδης του ΠΑΟΚ (τμήμα  υποδομής της Ακαδημίας Πάλης Δράμας) με διαδοχικές νίκες επί Βούλγαρου, Κροάτη (3ος Ευρώπη) και Σέρβου αντιμετώπισε στον τελικό τον φετινό πρωταθλητή Ευρώπης των 92 κιλών, Ρουμάνο Σταν, παίρνοντας προβάδισμα 2 πόντων από την αρχή. Στη συνέχεια μια ξεκάθαρα αποτυχημένη προσπάθεια του Ρουμάνου, βαθμολογήθηκε εσφαλμένα με 4 πόντους. Η αυτονόητη ένσταση του ελληνικού πάγκου απορρίφθηκε καταλογίζοντας επιπλέον πόντο στον αθλητή από την Ρουμανία. Το δεύτερο ημίχρονο έληξε σύντομα με εντυπωσιακή λαβή 4 πόντων και κράτησε σε πτώση δυναμικά από τον Έλληνα Δραμινό αθλητή, Νίκο Γιαγκουνίδη, μην αφήνοντας περιθώρια στο Ρουμάνο και το διαιτητή να συνεχιστεί ο αγώνας.

Το χρυσό μετάλλιο στα 92 ήταν το μόνο για την Ελλάδα στην Ελληνορωμαϊκή πάλη, παρόλο που οι αθλητές κέρδισαν πολλά ματς και πλασαρίσματα.

Καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο του σε νέα κατηγορία 71 κιλά  έκανε και ο Δραμινός, Δημήτρης Ρωμανίδης που έχει όλο το μέλλον μπροστά του, ενώ ο νεαρός Δραμινός αθλητής, Ιάσωνας Μαργαριτίδης στην ηλικία των 15 ετών, επικράτησε εντυπωσιακά επί δύο Μολδαβών αθλητών και χάνοντας από Ρουμάνο, με αποτέλεσμα να τερματίσει στη 7η θέση των 52 κιλών.