Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Απόλλωνα Λάρισας 2-2 Τα είχε όλα εκτός τύχης Πολλά παράπονα για τη διαιτησία

Δόξα Δράμας – Απόλλωνα Λάρισας 2-2

Τα είχε όλα εκτός τύχης

Πολλά παράπονα για τη διαιτησία

Του Γιάννη Κιοσίδη

Για ένα ακόμη παιχνίδι η Δόξα δεν κατάφερε να πετύχει τη νίκη κι έμεινε ισόπαλη 2-2 με τον Απόλλωνα Λάρισας, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί κι άλλο από την κορυφή. Η Δόξα αγωνιστικά «έβγαλε» την καλή εικόνα που είχαμε συνηθίσει στα πρώτα παιχνίδια, όμως ο αντίπαλος με τρεις φάσεις κατάφερε να πετύχει δύο γκολ, ενώ η Δόξα έχει παράπονα από τη διαιτησία, τόσο για το ακυρωθέν γκολ του Κάσες ως οφσάιτ, όσο και για την τελευταία φάση και την ανατροπή του Κουσκουνά.

Ο προπονητής του Απόλλωνα, Νίκος Θεοδοσιάδης τόνισε πως η Δόξα είναι η καλύτερη ομάδα που έχει βρεθεί απέναντί τους και τους αδικεί η βαθμολογία. Από την άλλη ο Νίκος Ιωσηφίδης τόνισε πως κάποιοι φοβούνται τη Δόξα και γι’ αυτό συναντάει τέτοιες διαιτησίες ενώ δήλωσε πως τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη στο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά μόλις στο 3’ με λάθος διώξιμο του Σιώπη η μπάλα κόντραρε στον Καρακατσάνη και κατέληξε στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κάσες με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 1-1. Η Δόξα είχε σωρεία ευκαιριών να πετύχει δεύτερο γκολ στο 1ο ημίχρονο, όμως ο Παϊτέρης κράτησε το σκορ. Οι ευκαιρίες σημειώθηκαν στο 11’ με κεφαλιά του Γκόντοβου, πλασέ του Κουσκουνά στο 14’, 20’ και στο 34’ με σουτ του Ματσούκα. Στο 44’ ακυρώθηκε ως οφσάιτ γκολ της Δόξας. Στην επανάληψη ο Κουσκουνάς απείλησε τρεις φορές την εστία του Παϊτέρη, όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έδιωχνε την μπάλα έχοντας πολλές φορές την τύχη με το μέρος του. Στο 61’ ο Κουσκουνάς με διαγώνιο σουτ έβαλε τη Δόξα μπροστά στο σκορ όμως δύο λεπτά αργότερα λάθος του Ριζογιάννη στο χώρο του κέντρου, δυνατό σουτ του Ιβανίδη, η μπάλα σκάει μπροστά από τον Μένκα και κατέληξε στα δίχτυα. Η Δόξα πίεσε να πετύχει το γκολ της νίκης. Στο 75’ παράλληλη σέντρα με τους Ματσούκα, Γουνδουλάκη να μην μπορούν να σπρώξουν την μπάλα πάνω από τη γραμμή στα δίχτυα. Στο 90’ ο Κουσκουνάς βρέθηκε απέναντι από το Παϊτέρη, όμως προτού σουτάρει ανατρέπεται με τον διαιτητή να δείχνει τη συνέχει του παιχνιδιού. Υπήρχε ένταση καθώς ζήτησε πέναλτι η Δόξα όμως ο διατητής κ. Δραγούσης απέβαλε από τον πάγκο τον Ιωσηφίδη που εκτελούσε χρέη προπονητή. Τρία λεπτά αργότερα ο Παϊτέρη έδιωξε δυνατό σουτ του Κουσκουνά σε κόρνερ.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Ιωσηφίδης): Μένκα, Σιώπης (87′ Μαρκόπουλος), Πεταυράκης, Όστοϊτς, Γκότοβος, Ριζογιάννης, Γουνδουλάκης (79′ Λίτσκας), Κάσες (58′ Τσούτσης), Μπαϊκαρά, Ματσούκας, Κουσκουνάς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Αγρόδημος, Χατζής, Μαυριάς (64′ Κανούλας), Τσιλούλης, Καρακατσάνης (70′ Συράκος), Ιβανίδης (83′ Γ. Ανδρέου).