Home > Αθλητικά > Δυο χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο για τους Δραμινούς αθλητές Ι. Μαργαριτίδη, Δ. Ρωμανίδη και Γ. Νέδιο Αθλητές της Ακαδημίας Πάλης Δράμας

Δυο χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο

για τους Δραμινούς αθλητές

Ι. Μαργαριτίδη, Δ. Ρωμανίδη και Γ. Νέδιο

Αθλητές της Ακαδημίας Πάλης Δράμας

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Πάλης Παμπαίδων – Παγκορασίδων στο στυλ της ελληνορωμαϊκής πάλης το περασμένο Σαββατοκύριακο. Οι αθλητές σε ηλικία έως 15 χρονών απέδειξαν ότι διαθέτουν πλούσιο ταλέντο, προσέφεραν θέαμα και γέμισαν το κλειστό γυμναστήριο βαρέων αθλημάτων στο Αλκαζάρ.

Το ενδιαφέρον ήταν ιδιαίτερα μεγάλο, καθώς όλοι οι αθλητές πάλεψαν για τον Πανελλήνιο τίτλο και ταυτόχρονα τη συμμετοχή στις προεθνικές ομάδες. Με δεδομένο μάλιστα ότι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα θα γίνει στην Ελλάδα, γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι το κίνητρο ήταν πιο μεγάλο.

Το κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Βαρέων Αθλημάτων στο Αλκαζάρ αποδεικνύει ότι η Πάλη βρίσκεται σε μία εξαιρετική στιγμή και οι αθλητές πλαισιώνουν το άθλημα.

Δυνατό αγωνιστικό διήμερο στη Λάρισα είχε η Ακαδημία Πάλης Δράμας και οι παλαιστές του Θοδωρή Γιαγκουνίδη. Συγκεκριμένα, το Σάββατο στο Πανελλήνιο 14-15 ετών, ο Δραμινός αθλητής του Συλλόγου Γιώργος Νέδιος κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα 48 κιλά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν η πρώτη του συμμετοχή σε αγώνες (12 άτομα η κατηγορία) ενώ πολλές 5ες και 7ες θέσεις κατέκτησαν οι υπόλοιποι αθλητές του συλλόγου ανάλογα με την εμπειρία τους.

Επίσης, στη Λάρισα πραγματοποιήθηκαν και οι σχολικοί αγώνες πάλης.

Οι Δραμινοί μαθητές, του 4ου ΓΕΛ Δράμας, αθλητές της Ακαδημίας Πάλης Δράμας Μαργαριτίδης Ιάσωνας – Πολυχρόνης και Ρωμανίδης Δημήτρης, κατέκτησαν την πρώτη θέση.

Συγκεκριμένα, ο Μαργαριτίδης Ιάσωνας – Πολυχρόνης, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 60 κιλά και την πρώτη θέση ανάμεσα σε 30 αθλητές της πάλης, ενώ ο Ρωμανίδης Δημήτρης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 77 κιλά και την πρώτη θέση ανάμεσα σε 40 αθλητές στο σύνολο.