Home > Αθλητικά > Εξαιρετικές επιδόσεις και μετάλλια για τις αθλήτριες του ΣΕΡΓ Δράμας στο 6ο Διεθνές Τουρνουά Ρυθμικής Γυμναστικής Royal Crown

Εξαιρετικές επιδόσεις και μετάλλια για τις αθλήτριες

του ΣΕΡΓ Δράμας στο 6ο Διεθνές Τουρνουά

Ρυθμικής Γυμναστικής Royal Crown

Επτακόσιες αθλήτριες της ρυθμικής γυμναστικής από κάθε γωνιά της Ευρώπης χάρισαν ένα ανεπανάληπτο θέαμα στο 6ο Διεθνές Τουρνουά Ρυθμικής Γυμναστικής Royal Crown, που φέτος έσπασε όλα τα ρεκόρ συμμετοχών.

Στο τουρνουά, που πραγματοποιήθηκε στο PAOK Sports Arena στη Θεσσαλονίκη συμμετείχαν αθλήτριες συλλόγων και εθνικών ομάδων από τη Βουλγαρία, την Αυστρία, την Κύπρο, την Ιταλία και τη Γεωργία, μαζί με ταλαντούχες εκπροσώπους περίπου 55 σωματείων της Ελλάδας και μεταξύ αυτών και της Δράμας. Το 6ο Διεθνές Τουρνουά Ρυθμικής Γυμναστικής Royal Crown διοργανώθηκε από τον Α.Ο. Αρίων Πανοράματος, με την έγκριση της Ελληνικής Γυμναστικής Ομοσπονδίας και της Α.Ε.Σ.Γ.Β.Ε. και με συνδιοργανωτές τον Δήμο Πυλαίας-Χορτιάτη και την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας.

Οι 24 αθλήτριες του ΣΕΡΓ Δράμας Ρυθμική Γυμναστική, που συμμετείχαν στο τουρνουά, επέστρεψαν με μετάλλια, αλλά και διακρίσεις σε οκτάδες.

Αναλυτικότερα, στο 2014 Ανσάμπλ κατέκτησαν την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στο ελεύθερο πρόγραμμα και την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στις πέντε μπάλες οι αθλήτριες Κινατσίδου Χάρια, Κυπριτσή Ευγενία, Λαμπριανίδου Γρηγορία, Παναγιωτοπουλου Μυρσίνη, Προκοπιαδου Αναστασία και Τσίμπα Μαρία.

Οι ίδιες αθλήτριες, κατέλαβαν πολύ καλές θέσεις και στα ατομικά τους προγράμματα.

Στην κατηγορία 2013 level B η Σεβαστή Αντωνιάδου κατέκτησε την 12η θέση στο στεφάνι.

Στην κατηγορία 2012 level Β, η Ράλλη Χριστίνα κατέκτησε την 4η θέση στις κορίνες, η Παπαδοπούλου Ελευθερία την 5η θέση στη μπάλα, η Κούφογλου Παναγιώτα την 6η θέση στις κορίνες, η Δήμητρα Δημητριάδου την

7η θέση στο στεφάνι, η Νικόλτσιου Ναταλία την 8η θέση στη μπάλα, η Γεωργιάδου Δέσποινα την 9η θέση στο στεφάνι και η Αθανασιάδου Χρύσα την 9η θέση στη μπάλα.

Στην κατηγορία 2011 level b, η Τσέλιου Κυριακή κατέκτησε την 3η θέση στην κορδέλα και την 4η στη μπάλα. Η Ράλλη Αναστασία την 4η θέση στην κορδέλα και την 5η στο στεφάνι, ενώ η Νικόλτσιου Ειρήνη κατέκτησε την 6η θέση στη μπάλα και την 8η στο στεφάνι.

Στην κατηγορία 2012 Ανσάμπλ στα 5 στεφάνια κατέκτησαν την 6η θέση οι αθλήτριες Ασλανίδου Μαγδαληνή, Μπουργασλή Ρεγγίνα, Νούνη Αριάδνη, Σεραφείμ Γεωργία και Τσάνη Σταματία.

Στην κατηγορία 2009 Level Α στις Γυναίκες, η Μαρίλια Μπανιώτη κατέκτησε την 7η θέση στη μπάλα και την 10η στο σύνθετο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μαρίλια Μπανιώτη αγωνίστηκε ανάμεσα σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο αθλητριών ανάμεσα τους η Εθνική Ομάδα Ελλάδας και Αυστρίας.

Τέλος, στην κατηγορία Mini αγωνίστηκε η Ίριδα Σιδέρη.

Αξίζουν συγχαρητήρια στις προπονήτριες Αθήνα Αντωνιάδου, Βασιλεία Κερατίδου, Ελένη Μακρή και Ειρήνη Παπασταφίδα για την καθοδήγησή τους και στις αθλήτριες για τις εξαιρετικές εμφανίσεις τους.

(Οι φωτογραφίες παραχωρήθηκαν απο τον Σύλλογο).