Home > Αθλητικά > Γυναικείο Ποδόσφαιρο Αγχωτική νίκη για την ομάδα της Δράμας Δόξα 2016 – Μεντέκα Καλαμαριάς 1-0

Γυναικείο Ποδόσφαιρο

Αγχωτική νίκη για

την ομάδα της Δράμας

Δόξα 2016 – Μεντέκα Καλαμαριάς 1-0

Δύσκολη νίκη είχε η Δόξα 2016 απέναντι στον Μεντέκα Καλαμαριάς με 1-0 για το Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Η ομάδα της Δράμας που βρίσκεται  ψηλά  στην βαθμολογία απέναντι στον Μεντέκα Καλαμαριάς δεν παρουσίασε τις πραγματικές της δυνατότητες και παρά τη νίκη έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό.

Στο 25′ η Μαρασλή σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ της Πουλιούδη στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του αγώνα για την ομάδα της Δράμας. Λίγα λεπτά αργότερα η Μπαντή σε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ με την αντίπαλο τερματοφύλακα δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ, ενώ η ίδια παίκτρια στο 32′ μετά από ασίστ της Τζιντζόγλου με σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα δίνοντας τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Δράμας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα είχε να παρουσιάσει δύο καλές ευκαιρίες με τη Μαρασλή και την Μούκα ενώ σημαντική ευκαιρία για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας έχασε η ομάδα του Μεντέκα στο 85′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ και ασθενή απόκρουση της Ασπρούδη η Μιμή και η Φιδανη δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα οι τέσσερις ελλείψεις με τις οποίες παρουσιάστηκε η δραμινή  ομάδα καθώς λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκαν οι Ριζοπούλου, Χατζηιωάννου και Ghazaryan ενώ για έξω αγωνιστικούς λόγους δεν πήρε θέση στη βασική ενδεκάδα η Ευστρατίου η οποία όμως μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα θετικά η παρουσία στην αρχική ενδεκάδα για πρώτη φορά της δωδεκάχρονης Ασπρούδη στη θέση του τερματοφύλακα καθώς και η χρησιμοποίηση στη βασική ενδεκάδα της δεκαπεντάχρονης Κελεμπέκη οι οποίες κατάφεραν να αντικαταστήσουν επάξια τις παίκτριες που απουσίαζαν.

Η σύνθεση της δραμινής ομάδας (Τσιμπλίδης): Ασπρούδη Ζήση Κελεμπεκη (56′ Ευστρατίου )Ιτογια Αλατζιδου Μακρα Πουλιουδη Μούκα (85′ Λαζαρίδου) Μαρασλή Μπαντή Τζιντζογλου (85′ Μπιλορογλου)