Home > Αθλητικά > Κ.Α.Ο.Χ. – Κ.Α.Ο.Δ.  78-83 Σημαντικό διπλό για την ομάδα της Δράμας πριν το ντέρμπι με Γ.Α.Σ. Κομοτηνής

Κ.Α.Ο.Χ. – Κ.Α.Ο.Δ.  78-83

Σημαντικό διπλό για την ομάδα

της Δράμας πριν το ντέρμπι

με Γ.Α.Σ. Κομοτηνής

Την νίκη με 78-83 πέτυχε ο Κ.Α.Ο. Δράμας απέναντι στον Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ. Ήταν ένα παιχνίδι με την ομάδα της Δράμας να έχει τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης όμως η ομάδα της Χαλκιδικής «επέστρεψε» στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όμως ο Κ.Α.Ο.Δ. βρήκε λύσεις και έφτασε στην νίκη στο τέλος.

Μια σημαντική νίκη, καθώς πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και την Κυριακή, υποδέχεται τον δεύτερο στην βαθμολογία Γ.Α.Σ. Κομοτηνής με μοναδικό στόχο τη νίκη.

Η παρουσία του κόσμου είναι απαραίτητη για να στηρίξει την προσπάθεια της δραμινής ομάδας στην κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Αγωνιστικά στην πρώτη περίοδο μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν αρκετά εύστοχος και κατάφερε να πετύχει 28 πόντους, με το 21-28 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. διόρθωσε και την άμυνα του και συνέχισε το καλό του παιχνίδι επιθετικά πετυχαίνοντας 21 πόντους δεχόμενος μόλις 13, για το 34-52 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πιέσει τον Κ.Α.Ο.Δ. με την Δραμινή ομάδα να παίζει συγκεντρωμένα στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια δύσκολη νίκη και να πιάσει την πρώτη θέση πριν το παιχνίδι με τον Γ.Α.Σ. Κομοτηνής στο Δ. Κραχτίδης την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου.