Home > Αθλητικά > Η Δραμινή Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Τσεχία

Δίαθλο

Η Δραμινή Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου

προκρίθηκε στο Παγκόσμιο

Πρωτάθλημα στην Τσεχία

Εξαιρετικές ήταν οι επιδόσεις των αθλητών διάθλου στο 4IC, που πραγματοποιήθηκε στο Val Martello της Ιταλίας, στις 2-7 Ιανουαρίου.

Η Δραμινή αθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας, Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου, στο αγώνισμα των 7,5 χλμ τερμάτισε 49η με χρόνο 27:39,4 και απόλυτη ευστοχία στις βολές, ενώ κέρδισε και 134,12 βαθμούς IBU. Η επίδοση της αποτελεί την κορυφαία στην καριέρα της και μια από τις καλύτερες στην ιστορία του ελληνικού γυναικείου Διάθλου. Η πρωταθλήτρια πέτυχε την πρόκριση της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα γυναικών, που θα διεξαχθεί στο Nove Mesto της Τσεχίας, τις 5-15 Φεβρουαρίου.

Ο προπονητής της Εμμανουήλ Μηλιαράκης με ανάρτησή του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης τονίζει: «Η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου Αθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας βρισκόμενη στο Μαρτέλο της Ιταλίας για αγώνες της σειράς IBU CUP, πήρε μέρος στα αγωνίσματα 12,5 short individualπου κατέκτησε την 61 θέση με 3 χαμένες βολές και στο 7.5 sprint που κατέκτησε την 49 θέση με 134 βαθμούς.

Οι 134 της δίνουν την πρόκριση για τον μεγάλο της στόχο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Τσεχία.

Η Κωνσταντίνα προέρχεται από μια χαμένη χρόνια με σπασμένο χέρι αλλά μπόρεσε να ανάκαμψη και όλα τα αποτελέσματα του συλλόγου μας έρχονται μέσα από πολύ κόπο αφού ούτε πίστα ρόλλερ σκι έχουμε, ούτε σκοπευτήριο διαθέτουμε. Όλα τα παιδιά του ΕΟΣ ΔΡΑΜΑΣ ΥΠΕΡΒΑΛΟΥΝ ΕΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΎΜΕ».

Ο Απόστολος Αγγέλης τερμάτισε 37ος στο αγώνισμα των 15 χλμ. ατομικής χρονομέτρησης με συνολικό χρόνο 48:05,7 και τρεις άστοχες βολές, ενώ κέρδισε 119,59 βαθμούς IBU. H συγκεκριμένη επίδοση αποτελεί την κορυφαία του ατομική επίδοση των τελευταίων ετών και του εξασφαλίζει την πρόκριση του σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις της φετινής και επομένης περιόδου. Στο αγώνισμα των 10 χλμ κατετάγει 60ος με χρόνο 30:59,0 και τρεις άστοχες βολές και προκρίθηκε στο αγώνισμα της καταδίωξης. Στα ίδια αγωνίσματα 15 και 10 χλμ, οι Νικόλαος Τσουρέκας και Αθανάσιος Γάστης κατέλαβαν τις θέσεις 76ος και 79ος & 81ος και 90ος αντίστοιχα και βελτίωσαν τη βαθμολογία της χώρα μας στην παγκόσμια κατάταξη (28η από 32η).