Home > Αθλητικά > Καλαμπάκι – Ορφέας Ξάνθης 1-2 Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα

Καλαμπάκι – Ορφέας Ξάνθης 1-2 Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα

Καλαμπάκι – Ορφέας Ξάνθης 1-2

Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του το Καλαμπάκι στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα της στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής και γνώρισε την ήττα από τον Ορφέα Ξάνθης με 2-1. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο καλά το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο 15λεπτο με προβολή του Ξαντινίδη μετά από σέντρα του Πασχαλάκη.

Το Καλαμπάκι μετά την ψυχρολουσία του γκολ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και απείλησε με τον Κωνσταντινίδη στο 27΄ και 31΄, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας του Ορφέα κράτησε το μηδέν για την εστία του.  Λίγο πριν το τέλος του 45λεπτου ο Ξαντινίδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-2 σε μια αμφισβητούμενη φάση.

Στην επανάληψη το Καλαμπάκι μπήκε πιο αποφασιστικά και κατάφερε να μειώσει με τον Σαββίδη στο 60΄. Η δραμινή ομάδα πίεσε για να πετύχει και 2ο γκολ με την καλύτερη ευκαιρία να σημειώνεται στο 75΄ με τον Παυλίδη όμως το σουτ πέρασε μόλις άουτ.

Το επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Καλαμπακίου είναι εκτός έδρας με τον Π.Α.Ο. Κοσμίου. Ο προπονητής του Καλαμπακίου Φώτης Χατζηκυριάκου μετά το τέλος του παιχνιδιού τόνισε: « Ήταν τρίτο συνεχόμενο δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Θέλαμε την νίκη  απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που διαθέτει το ίδιο ρόστερ τα τελευταία 2-3 χρόνια. Δεν ξεκινήσαμε καλά και μπήκαμε διστακτικά στο παιχνίδι και έτσι δεχτήκαμε το πρώτο γκολ. Στην κόντρα δεχτήκαμε και το 2ο γκολ σε μια αμφισβητούμενη φάση. Στο 2ο ημίχρονο παλέψαμε και προσπαθήσαμε να διεκδικήσουμε την νίκη».

ΑΕ Καλαμπακίου (Φώτης Χατζηκυριάκου): Παγκάκης, Ράντο, Ντόβας, Αραμπατζής (56΄Παυλίδης), Κωνσταντινίδης, Κλόγκερι, Τζιβανάκης (61΄Σαββίδης), Κασαπίδης (61΄Μαυροβασίλης), Στάικος (74΄Παναγιώτου), Βασιλειάδης, Θεοδοσιάδης

Ορφέας Ξάνθης (Μπάμπης Χατζημεστής): Ρούφος, Χακή Τζαμπάζ, Κατρανίτσας, Χασάνογλου, Μακράκης, Μαυρόπουλος Λ., Χιντ Ιμέρ, Τορομανίδης, Ξαντινίδης, Χαλίλ Ιμπράμ, Πασχαλάκης.