Home > Αθλητικά > ΚΑΟ Δράμας – Μακεδονικός 69-47 Πρώτο βήμα παραμονής για τον ΚΑΟΔ

ΚΑΟ Δράμας – Μακεδονικός 69-47 Πρώτο βήμα παραμονής για τον ΚΑΟΔ

ΚΑΟ Δράμας – Μακεδονικός 69-47

Πρώτο βήμα παραμονής

για τον ΚΑΟΔ

Ο ΚΑΟΔ έκανε το πρώτο βήμα για την παραμονή του  στην κατηγορία καθώς κέρδισε με 69-47 τον Μακεδονικό στην Δράμα, για το πρώτο παιχνίδι της σειράς των  πλέι άουτ του 3ου Ομίλου.

Η ομάδα της Δράμας πέτυχε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να εξασφαλίσει την παρουσία της στην National League 1 την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Η ομάδα του Νίκου Γρηγοριάδη δίνει καθημερινά μάχη στις προπονήσεις, ώστε οι παίκτες να είναι σε καλή σωματική και ψυχική κατάσταση για και τα παιχνίδια με τον Μακεδονικό, ενώ αν χρειαστεί και τρίτο ματς η δραμινή ομάδα έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης  αν  και  βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο 12 πόντους (11-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο.Δ. είχε την υπεροχή του αγώνα ανέβασε, την απόδοσή του στην άμυνα και το ημίχρονο τελείωσε με 27-27 φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ ανέβασε την απόδοσή του τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και πέτυχε δύσκολα καλάθια για το 47-37 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, κράτησαν την ψυχραιμία τους στα κρίσιμα σουτ και πήραν τη νίκη με 69-47. Αυτή η νίκη σίγουρα θα βοηθήσει στην ψυχολογία των παικτών για να αλλάξει το μομέντουμ και ο ΚΑΟΔ να διεκδικήσει μέχρι το τέλος την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο Μαραβέγιας είχε 26 πόντους με 6 τρίποντα για τον ΚΑΟΔ και ο Βουτσίσεβιτς 18 πόντους (1 τριπ.).

Δεκάλεπτα: 11-23, 27-27, 47-37, 69-47

ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης): Μαραβέγιας 26 (6), Μπόζης 15 (3), Βουκίσεβιτς 18 (1), Μπέσσας 2, Αγγελόπουλος, Γρίψιος 2, Γεωργίου 4, Γρηγοριάδης, Στεφανίδης 2, Ορφανίδης, Ανδρεόγλου.

Μακεδονικός (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Τσιρογιάννης 16 (2), Ανδρέου 10, Καμαριώτης 4 (1), Ζεϊμπέκης 6, Βακουφτσής 3 (1), Πολυμένης, Καραγιάννης 2, Αγριόπουλος, Δημαλής 2, Κακαλέτρης 2, Καραγιώργος 2.