Home > Αθλητικά > Με απόλυτη επιτυχία οι Αγώνες Άρσης Βαρών στη Δράμα Εντυπωσίασαν οι Δραμινοί αθλητές

Με απόλυτη επιτυχία

οι Αγώνες Άρσης Βαρών στη Δράμα

Εντυπωσίασαν οι Δραμινοί αθλητές

Με μεγάλη συμμετοχή αλλά και οργανωτική επιτυχία διεξήχθησαν στη Δράμα οι αγώνες των Ανοιχτών Πρωταθλημάτων της Άρσης Βαρών, στις κατηγορίες Ανδρών-Γυναικών και Νέων Ανδρών και Νέων Γυναικών.

Οι Αγώνες των Ανοιχτών Πρωταθλημάτων στον Γ΄ Όμιλο πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό Γυμναστήριο Δράμας «Αλέκος Φρούσιος» και το παρών έδωσαν η Πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών και Αντιπρόεδρος του Πυρσού Προσοτσάνης, Θεανώ Ζαγκλιβέρη και η Ταμίας της ΕΟΑΒ και Πρόεδρος του Βύβωνα Δράμας, Φιλιππία Κοχλιαρίδου.

Τους αγώνες τίμησε με την παρουσία της η Δραμινή επιχειρηματίας που δραστηριοποιείται στο χώρο της ναυτιλίας και νεοεκλεγείσα περιφερειακή σύμβουλος Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, Κατερίνα Μποδούρογλου, ενώ όπως πάντα δίπλα και στην Άρση Βαρών είναι ο Στέλιος Κουρομιχαλάκης, και δίπλα στον αθλητισμό και όχι μόνο, βρίσκεται ο Αρχιμανδρίτης Γεράσιμος.

Οι αγώνες, ήταν για όλους τους αθλητές που αγωνίζονται για ένα μετάλλιο, αλλά και για να πετύχουν επίδοση που θα τους κατατάξει στους 12 καλύτερους στην κατηγορία τους στην Ελλάδα, ώστε να προκριθούν για το προσεχές Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών και Νέων που έχει ανακοινωθεί για τις 14-15 Δεκεμβρίου στο Λιτόχωρο Πιερίας.

Σε όλες τις πόλεις που πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες, όπως και στη Δράμα η συμμετοχή ήταν μεγάλη με πολλούς μάλιστα νέους αθλητές και αθλήτριες, απόδειξη ότι η προσπάθεια προσέλκυσης νέων παιδιών στο άθλημα δείχνει να αποδίδει.

Στη Δράμα, οι Δραμινοί αθλητές του Βύβωνα Δράμας, Παντελής Τριανταφυλλίδης,  Φωτιάδης Βασίλειος, Μερτζεμέκης Γεώργιος και οι επίσης Δραμινοί αθλητές του Πυρσού Δράμας Βασιλική Κεσίδου, και Γεωργάκας Κωνσταντίνος πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση.

Συγκεκριμένα, ο Φωτιάδης Βασίλειος του Βύβωνα Δράμας στην κατηγορία των 89 κιλών κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο στους Άνδρες με εντυπωσιακή εμφάνιση  στο Αρασέ όπου σήκωσε 125 κιλά και στο Επολέ Ζετέ 160 κιλά.

Ο  Παντελής Τριανταφυλλίδης, του Βύβωνα Δράμας στην κατηγορία των 73 κιλών κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στο Αρασέ σηκώνοντας 105 κιλά και στο Επολέ Ζετέ 130 κιλά.

Ο  Μερτζεμέκης Γεώργιος, του Βύβωνα Δράμας στην κατηγορία των 81 κιλών κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στους Άνδρες, ενώ κατέκτησε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στους Νέους Άνδρες καθώς σήκωσε στο Αρασέ 60 κιλά και στο Επολέ Ζετέ 75 κιλά.

Η Κεσίδου Βασιλική του Πυρσού Προσοτσάνης στην κατηγορία των 71 κιλών γεννημένη το 2008, κατέκτησε την  1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Νέων Γυναικών, και την 2η θέση στην κατηγορία Γυναικών με εντυπωσιακή εμφάνιση σηκώνοντας στο Αρασέ 50  κιλά και στο Επολέ Ζετέ 57 κιλά.

Ο  Γεωργάκας Κωνσταντίνος, του Πυρσού Προσοτσάνης στην κατηγορία των 73 κιλών κατέκτησε την 4η θέση στους Άνδρες, σηκώνοντας στο Αρασέ 30 κιλά και στο Επολέ Ζετέ 45 κιλά.

Στους αγώνες συμμετείχαν ακόμη αθλητές από τα Σωματεία της Μακεδονίας και Θράκης και συγκεκριμένα από τον Α.Σ. Κρόνο Σερρών, Α.Σ. Αρσινόη, Γ.Α.Σ. Ηρακλή Καβάλας, Μ.Γ.Σ. Α.Ε. Κομοτηνής, Α.Ο. Μαχητών Ελευθερούπολης και Α.Ο. Μέγα Αλέξανδρο Σερρών.

Οι αθλητές από τους Μαχητές της Ελευθερούπολης, στην παρθενική τους εμφάνιση στο Περιφέρειακο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών εντυπωσίασαν καθώς ο Καρασάββας Χαράλαμπος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία -55 κιλών, ο Καραγεωργίου Ιωάννης το χάλκινο μετάλλιο στα -55 κιλά, και ο Ψωμάς Σωτήρης το χάλκινο μετάλλιο στους Άνδρες. Ο  Αμαραντίδης Στυλιανός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Νέους.