«Ναυάγιο» της Δόξας στην Κρήτη απέναντι στον Εργοτέλη

Εργοτέλης – Δόξα Δράμας 6-0

«Ναυάγιο» της Δόξας στην Κρήτη

απέναντι στον Εργοτέλη

Η Δόξα γνώρισε την ήττα με το βαρύ 6-0 από τον Εργοτέλη για την 13η αγωνιστική της Super League 2 και βρίσκεται στην 9η θέση με 11 βαθμούς έχοντας παραμείνει για Τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς θετικό αποτέλεσμα.  Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος αγωνιστικά και με τη νίκη του απέναντι στη Δόξα βρίσκεται πλέον στην 1η θέση της βαθμολογίας. Η Δόξα δέχθηκε μισή ντουζίνα γκολ και σίγουρα όλοι θα πρέπει να καταλάβουν σε ποια ομάδα βρίσκονται, είτε ανήκουν στη Διοίκηση, είτε στους παίκτες και την τεχνική ηγεσία.

Ο Εργοτέλης έκανε δυνατό ξεκίνημα καθώς στην πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε το 1-0. Μετά από μία πάσα 30 μέτρων από τον Μπουτσάκη, ο Τσέλιος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και αφού πέρασε τον Στεφανάκο, πλάσαρε στην κενή εστία.

Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει μετά το μισάωρο με σουτ του Αγγελόπουλου, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ και 6 λεπτά αργότερα ο Μαυριάς, δοκίμασε να απειλήσει εκτός περιοχής, όμως ο Κατσιμήτρος μπλόκαρε δύσκολα τη μπάλα

Στο 27’ χάθηκε πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους Κρητικούς να κάνουν το 2-0. Ο Κωστανάσιος βρήκε με κάθετη πάσα τον Κόνραντ εκείνος μπήκε στην περιοχή σούταρε δυνατά διαγώνια με το αριστερό ωστόσο η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Δόξα Δράμας έφτασε κοντά στο 1-1 αλλά η προσπάθεια του Μενσά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κατσιμήτρου

Στο 48′ ο Σερβιλάκης έβγαλε’ τετ α τετ τον Κόνραντ, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.

Μετά το 2-0 η Δόξα «χάθηκε» και το σκορ ξέφυγε. Στο 64′ ο Μανουσάκης με ωραίο τελείωμα έκανε το 3-0 και οκτώ λεπτά αργότερα ο Πατρινός παίρνοντας το ριμπάουντ στην απόκρουση του Στεφανάκου «γράφει» το 4-0.

Στο 81′ ο Μπουρσέλης με όμορφο πλασέ ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 5-0 και στο 84′ ο Πατρινός που πέρασε και τον Στεφανάκο, διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Νεράλ, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής (76′ Αλεξάκης), Πέιος (76′ Σαρρής), Τσέλιος, Μπουτσάκης (61′ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Κόνραντ (67′ Πατρινός), Κωστανάσιος (61′ Άμπι).

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος (53′ λ.τ Παρασκευάς), Μαρινάκης, Μαυριάς, Μπελεβώνης, Τάσιος (53′ Σαμπανίδης), Νιμπά, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Μενσά, Αγγελόπουλος.