Home > Αθλητικά > Ήττα για την Δράμα 86  απέναντι στην ΑΕΚ  με 30-23

Ήττα για την Δράμα 86  απέναντι στην ΑΕΚ  με 30-23

Ήττα για την Δράμα

απέναντι

στην ΑΕΚ  με 30-23

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Handball Premier συνέχισε η ΑΕΚ και στην 5η αγωνιστική επικρατώντας με 30-23 της Bianco Monte Δράμα στο ΚΓ Βύρωνα.

Η ομάδα της Δράμας ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστική έως το 20’ (9-10), ωστόσο στη συνέχεια η Ένωση με επιμέρους σκορ 8-1 ξέφυγε με +6 (17-11) στο 28’ και διατήρησε διαφορά ασφαλείας και το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τρία καταστροφικά πεντάλεπτα και 4 χαμένα πέναλτι έβγαλαν την ομάδα της Δράμας από την διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος σε συνδυασμό του ότι είχε λίγους παίκτες σε καλή μέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Δραμινοί έφεραν δύο φορές το παιχνίδι στα τρία γκολ αλλά λύγισαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Για την πρωταθλήτρια Ελλάδος μεγάλο ματς έκανε ο Αραμπατζής (7 γκολ), ενώ για τη Δράμα ξεχωρισε ο Αδάμ Παπαδόπουλος (6 γκολ).

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 6-7, 10-10, 16-11, 18-13 (ημχ), 20-15, 21-17, 23-19, 25-21, 28-22, 30-23

AEK(Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 7, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης 5.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης, Πολύδωρος 1, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 5, Τουνγκελίδης 1, Βασιλείου, Ηλιάδης, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 4, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 6, Σίνα 4.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 2/5-3/7