Home > Αθλητικά > Πανελλήνιο Ανδρών/Γυναικών-Αργυρό μετάλλιο οι Δραμινοί Ανδρέογλου και Γρηγοριάδης

Πανελλήνιο Ανδρών/Γυναικών

Φοβερός Δουβαλίδης

χρυσός για 15η φορά

Αργυρό μετάλλιο οι Δραμινοί Ανδρέογλου και Γρηγοριάδης

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών ολοκληρώθηκε στο Βόλο και ήταν και φέτος μια μεγάλη γιορτή για τον ελληνικό στίβο. Η πόλη του Βόλου αγκάλιασε τις προσπάθειες αθλητών και αθλητριών, σε μια εξαιρετική αθλητική εγκατάσταση, το Πανθεσσαλικό Στάδιο, μία από τις λίγες αυτού του επιπέδου που διαθέτει αυτή τη στιγμή η χώρα μας.

Κοντά στις προσπάθειες των αθλητών και των σωματείων βρέθηκαν και οι φίλοι του στίβου, όχι μόνο από τον Βόλο, αλλά και από πολλές πόλεις της ευρύτερης περιοχής που είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τους αγώνες.

Ο Μίλτος Τεντόλου ήταν ο αθλητής που αναδείχθηκε κορυφαίος σύμφωνα και με την βαθμολογία, χάρη στο άλμα του στα 8,38 μέτρα και παρέλαβε το βραβείο “Γιάννης Σταματόπουλος”.

Ο Δραμινός αθλητής Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), έφτασε στην 15η νίκη του σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοιχτού και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ τερμάτισε σε 13.61 (1,6) βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ και έδειξε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Ο αθλητής μαζεύει πόντους για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, αλλά και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024, όπου θέλει να πάρει μέρος για τέταρτη φορά στην καριέρα του. Πλέον ο αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα χρειάζεται άλλη μία νίκη για να πιάσει τους Περικλή Ιακωβάκη και Αλέξανδρο Παπαδημητρίου στη σχετική λίστα με τους αθλητές που έχουν τις περισσότερες νίκες στη διοργάνωση.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιάννης Καμαρινός (Πυγμή Ευόσμου), που λίγες ημέρες πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 τερμάτισε σε14.07 (1,6) και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ. Τρίτος, επίσης με ρεκόρ ήταν ο δραμινός πρωταθλητής του 10άθλου Άγγελος Ανδρέογλου αθλητής του ΣΚΑ Δράμας με 14.12.

Στο ακόντιο, ο Γιάννης Κυριαζής επέστρεψε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα με βολή στα 79,61 μ. σημειώνοντας μια ακόμη καλή παρουσία στη σεζόν ενώ πέτυχε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Ο Κώστας Μυλωνάς (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) ήταν δεύτερος με 69,08 μ. και στην τρίτη θέση ακολούθησε ο Δραμινός αθλητής του ΣΚΑ Δράμας Αλέξανδρος Γρηγοριάδης που ανήκει στην κατηγορία Κ20 με βολή στα 67,90 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ. Ο Γρηγοριάδης πέτυχε για μία ακόμη φορά φέτος επίδοση καλύτερη από το όριο για το Ευρωπαϊκό Κ20, ενώ στην Κατηγορία Κ23 κέρδισε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο.