Home > Αθλητικά > Χρυσό και χάλκινο μετάλλιο οι Δραμινοί Δ. Ρωμανίδης και Ν. Γιαγκουνίδης στην Ελληνορωμαϊκή Πάλη-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών

Χρυσό και χάλκινο μετάλλιο οι Δραμινοί

Δ. Ρωμανίδης και Ν. Γιαγκουνίδης

στην Ελληνορωμαϊκή Πάλη

Με τεράστια επιτυχία και ένα κατάμεστο γήπεδο ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής Πάλης Ανδρών – Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στο Α΄ Δημοτικό Στάδιο Αργυρούπολης. Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πάλης, είναι η πρώτη μεγάλη διοργάνωση για το 2024 και όπως είναι φυσικό έχει άρωμα Ολυμπιακών Αγώνων.

Ανάμεσα στους σπουδαίους αθλητές συμμετείχαν και οι Δραμινοί έφηβοι παλαιστές Ρωμανίδης Δημήτρης και Γιαγκουνίδης Νίκος. Οι δυο Δραμινοί αθλητές στην πρώτη τους συμμετοχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών Ελληνορωμαϊκής Πάλης κατέκτησαν την πρώτη και την τρίτη θέση αντίστοιχα.

Συγκεκριμένα, ο Ρωμανίδης Δημήτρης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 72 κιλά και ο Γιαγκουνίδης Νίκος το χάλκινο μετάλλιο και την τρίτη θέση στα 87 κιλά, με τους δυο αθλητές να αγωνίζονται με τα χρώματα του ΠΑΟΚ. Οι Δραμινοί παλαιστές μεταπήδησαν στον ΠΑΟΚ από το τμήμα υποδομής της Ακαδημίας Πάλης Δράμας του Θοδωρή Γιαγκουνίδη.

Ο Νίκος Γιαγκουνίδης στην 3η θέση (αριστερά) στα 87 κιλά

Οι Δραμινοί έφηβοι αθλητές επικράτησαν επί έμπειρων διεθνών παλαιστών και με τέσσερις νίκες ο Ρωμανίδης κατέκτησε την πρώτη θέση και με τρεις νίκες μια ήττα ο Γιαγκουνίδης κατέκτησε την τρίτη θέση στο μεγαλύτερο πρωτάθλημα της χώρας για το 2024.

Οι δυο αθλητές έκαναν το τελευταίο στάδιο της προετοιμασίας τους γι’ αυτούς τους αγώνες στη Βουλγαρία, και συγκεκριμένα ο Ρωμανίδης με την ομάδα της Φιλιππούπολης του Σταμάτη Μαρκόβ και την εποπτεία του Θ. Ηλιάδη προπονητή της Ολυμπιακής Φλόγας Ξάνθης, και ο Γιαγκουνίδης με την ομάδα του ΠΑΟΚ και τον Π. Χειριστανίδη.

Πρωταθλητής Ελλάδας στους συλλόγους αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, ενώ στη 2η θέση βρέθηκαν οι Λεωντίδες και την 3η θέση κατέκτησε ο Ηρακλής Περιστερίου.

Οι πρώτοι τίτλοι της χρονιάς δόθηκαν στις δέκα κατηγορίες με τον Γιώργο Πρεβολαράκη να συνεχίζει το εκπληκτικό σερί του, καθώς αναδεικνύεται πρωταθλητής Ελλάδας από το 2016, αν και όχι στην ίδια κατηγορία, ενώ για τρίτη διαδοχική χρονιά κρέμασε το χρυσό μετάλλιο στο στήθος και ο Ηλίας Ζαϊράκης.

Στόχος των αθλητών που συμμετέχουν είναι φυσικά να μπουν και στις προεθνικές ομάδες, καθώς το καλοκαίρι θα πραγματοποιηθούν οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι. Το παρών έδωσε για να παρακολουθήσει τους αγώνες της ελληνορωμαϊκής και ο μοναδικός Έλληνας Χρυσός Ολυμπιονίκης, Στέλιος Μυγιάκης.