Home > νέα > Πάνω από 700 οι δρομείς στους 12ους Αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους Παρανεστίου

Πάνω από 700 οι δρομείς στους 12ους Αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους Παρανεστίου

Αρκετά καλές επιδόσεις από το πλήθος των δρομέων!

Πάνω από 700 οι δρομείς

στους 12ους Αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους Παρανεστίου

ΓΙΑ 12η χρονιά, πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία οι 12οι Αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους στο Παρανέστι Δράμας, με αρκετά μεγάλη συμμετοχή, που ξεπέρασαν τους 700 δρομείς. Χαρακτηριστικό των αγώνων, είναι ότι συγκεντρώνουν δρομείς από όλη την Ελλάδα αλλά και από το εξωτερικό, και ανανεώνουν κάθε χρόνο τα ραντεβού τους στο Παρανέστι.

Ο καιρός ήταν εξαιρετικός σύμμαχος στην όλη προσπάθεια, τόσο του Δήμου Παρανεστίου που διοργανώνει τους Αγώνες, όσο στους εκατοντάδες εθελοντές που μετέχουν προκειμένου να πετύχει η διοργάνωση, αλλά βέβαια και των αθλητών, οι οποίοι εξέπληξαν ευχάριστα με τις επιδόσεις τους.

Στους αγώνες έλαβαν μέρος περισσότεροι από 700 δρομείς και 450 εθελοντές και συνοδοί. Τόσο οι εθελοντές, όσο και οι κάτοικοι της περιοχής με τη θερμή τους υποδοχή, προσπάθησαν να εξυπηρετήσουν τους πρωταγωνιστές, αλλά και τους επισκέπτες με τον καλύτερο τρόπο, συμβάλλοντας γι’ ακόμη μία φορά στην επιτυχία της διοργάνωσης.

Διοργανωτής των αγώνων είναι ο Δήμος Παρανεστίου και η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, με την υποστήριξη του Φορέα Διαχείρισης Οροσειράς Ροδόπης και του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Παρανεστίου.

Οι αθλητές για μια ακόμα φορά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και αγωνίστηκαν με πάθος για την νίκη, που για τους περισσότερους ήταν το πέρασμα της γραμμής του τερματισμού στο Παρανέστι.

TREJIMO2

Στο βάθρο ο Γιάννης Κουρκουρίκης
Νικητής στον αγώνα του υπερμαραθωνίου Virgin Forest Ultra Trail (V.F.U.T.) των 162 χλμ. με θετική υψομετρική διαφορά 6.889 μ. (12-14/10/2018), αναδείχθηκε γι’ ακόμη μία χρονιά, ο δρομέας των μεγάλων αποστάσεων, Γιάννης Κουρκουρίκης, ο οποίος τερμάτισε σε 22:38:22 βελτιώνοντας το χρόνο που έκανε πέρυσι (24:06:53).

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Μωυσής Φολτόπουλος με 24:14:4 ενώ τρίτος τερμάτισε ο Δημήτρης Κασίμης με 24:37:26.

TREJIMO

Τέταρτος στον μεγάλο υπέρμαραθώνιο τερμάτισε ο Δραμινός, Θεόφιλος Σαρηγιάννης με χρόνο 24:43.  Στις γυναίκες, πρώτη αναδείχθηκε η Ματίνα Πρασάκη με 36:23:21 (40η, στο σύνολο), δεύτερη η Παναγιώτα Ντόγκα με 38:57:12 (51η) και τρίτη η Μαρούσα Φίκια με 39:07:18 (52η). Στην ηλικία 50+ την πρώτη θέση πήρε ο Θανάσης Στημονιάρης με 27:42:20.

Οι υπόλοιποι νικητές
Στον αγώνα Nature Trail Race (N.T.R.) των 109.695 μ., με θετική υψομετρική διαφορά 4.675 μ. (13-14/10/2018), νικητής αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Νούλας με 11:53:32, τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο  Davies Owen με 13:01:46 και στην τρίτη θέση τερμάτισε ο  Θεοχάρης Λεζπουρίδης με 13:01:51.

Στις γυναίκες, πρώτη ήταν η Δέσποινα Γαβριηλίδου (8η στη γενική κατάταξη) με 16:00:31, δεύτερη η Στυλιανή Λεονιδάκη (21η στο σύνολο), με 19:00:03 και τρίτη η Ηρα Βίνου με 20:21:40 (28η).

Στο Παρανέστιο Μονοπάτι/ Paranesti Path (P.P.) των 46.297 μ. με θετική υψομετρική διαφορά 1.930 μ. (13/10/2018), την πρώτη θέση κατέκτησε ο Θωμάς Παρτσάνης με 04:21:06. Δεύτερος ήταν ο Αγγελος Αμαντίδης με 04:26:29 και τρίτος ο Μανώλης Μηλιαράκης με 04:56:38.

Στις γυναίκες, πρώτη αναδείχθηκε η Μαρία Γιάντσου με 05:57:17 (21η), δεύτερη η Μαρία Μπουγιουκλή με 05:59:34 (24η) και τρίτη η Μαρία Μακρή με 06:11:37 (31η).

Στο Nestos Trail (N.T.) των 10.000 μ., πρώτος τερμάτισε ο Παντελής Τσεβδάρης με 00:37:38. Την τριάδα συμπλήρωσαν ο Νικόλαος Λαφτσίδης με 00:38:50 και ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 00:40:11.

Πρώτη στις γυναίκες, αναδείχθηκε η Μιλένα Βέλκοβα με 00:44:58 (8η στη γενική κατάταξη), δεύτερη η Ματίνα Βαβατζάνη με 00:47:20 (19η) και τρίτη η Χριστίνα Γκαντζίδου με 00:49:26.

Τέλος, πραγματοποιήθηκαν και  οι αγώνες Άλκιμοι Παίδες Ι: 1.200 μ. μόνον για παιδιά ηλικίας 10-13 ετών με νικητή να βγαίνει ο Τσαγκαλίδης Χρήστος.

Πραγματοποιήθηκαν και οι αγώνες  Άλκιμοι Παίδες ΙΙ, 2.500 μ. μόνον για παιδιά ηλικίας 14-17 ετών και Special V.T.F. (S.V.T.F.), 800 μ. για άτομα με ειδικές ικανότητες.