Home > Αθλητικά > Πρώτη νίκη για το 2024 για την ομάδα του ΚΑΟΔ

Πρώτη νίκη για το 2024 για την ομάδα του ΚΑΟΔ

Α.Ο. Αρετσού – Κ.Α.Ο.Δ. 70-74

Πρώτη νίκη για το 2024

για την ομάδα του ΚΑΟΔ

Πρώτη νίκη εκτός έδρας πέτυχε η ομάδα του Κ.Α.Ο.Δ. απέναντι στο Α.Ο. Αρετσού, με σκορ 70-74 για το Πρωτάθλημα της National League 2.

Ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης  και βρέθηκε να κερδίσει ακόμα και με 25 πόντους διαφορά. Ο τραυματισμός του Χριστόδουλου Μπόζη, αποσυντόνισε την δραμινή ομάδα με αποτέλεσμα να χάσει την αυτοσυγκέντρωση της με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Αγωνιστικά, ο Κ.Α.Ο.Δ. μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Βουτσιτσεβιτς, Μαραβέγια και Μπόζη σε καλή μέρα βοήθησαν με το να πάει ο Κ.Α.Ο.Δ. μπροστά στο σκορ με 16-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο.Δ. συνέχισε να έχει την υπεροχή του αγώνα και με εύστοχα τρίποντα των Μαραβέγια και Βουτσίτσεβιτς πήρε διαφορά 25 πόντων για το 21-46. Οι γηπεδούχοι, ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και το ημίχρονο τελείωσε με 23-46 υπέρ της δραμινής ομάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρετσού ανέβασε την απόδοσή της τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, πέτυχε δύσκολα καλάθια με τους Κυφωνίδη και Πλιούκα, και μείωσαν τη διαφορά  στους 9 πόντους για το 55-64 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ 66-64 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε – με τις μνήμες των άτυχων αποτελεσμάτων να ξυπνούν καθώς φέτος ο ΚΑΟΔ έχει χάσει πολλά παιχνίδια με αυτόν τον τρόπο – όμως οι Δραμινοί κράτησαν την ψυχραιμία τους στα κρίσιμα σουτ στο τέλος και πήραν τη νίκη με 70-74.

Αυτή η νίκη σίγουρα θα βοηθήσει στην ψυχολογία των παικτών για να αλλάξει το μομέντουμ και ο ΚΑΟΔ να διεκδικήσει μέχρι το τέλος την παραμονή του στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 23-46, 55-64, 70-74

Οι συνθέσεις

Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Ρόπουτης, Κυφωνίδης 21(1), Βλάσιος 7(1), Βάνης 5, Ντίαθ 7, Καπόνης 11 (3), Πλιούκας 19 (5), Βλασσόπουλος, Καλούδης, Φλιώνης.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Βουτσίτσεβιτς 23 (4), Μαραβέγιας 13 (2), Γρίψιος 9 (2), Παπαδόπουλος 10, Μπέσσας 7, Γεωργίου 8(1), Γρηγοριάδης, Παπαπασχάλης, Μπόζης 2, Αγγελόπουλος 2.