Home > Αθλητικά > Τέταρτη θέση στον τελικό η  Άννα Κορακάκη στο ISSF Grand Prix της Ruse !

Τέταρτη θέση στον τελικό η  Άννα Κορακάκη στο ISSF Grand Prix της Ruse !

Τέταρτη θέση στον τελικό

η  Άννα Κορακάκη

στο ISSF Grand Prix της Ruse!

Η πρώτη διάκριση για την Ελληνική αποστολής στη Ruše της Σλοβενίας ήρθε  από την Άννα Κορακάκη. Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης τερμάτισε στην τέταρτη θέση του τελικού στο Αεροβόλο Πιστόλι Γυναικών.

Η Άννα ολοκλήρωσε τον προκριματικό του αγωνίσματος με σκορ 581-16Χ και ως τρίτη της κατάταξης προκρίθηκε στον πρώτο ημιτελικό, αντιμέτωπη με την Ρωσίδα Vitalina Batsarashkina που ήταν η πρώτη της κατάταξης (588-22X). Ο ημιτελικός ήταν το επόμενο βήμα για την Ελληνίδα Πρωταθλήτρια.

Στον ίδιο αγώνα η Χριστίνα Μόσχη τερμάτισε στην δέκατη θέση με σκορ 567- 8X.

Πρώτη στον ημιτελικό

Ήταν ένας αμφίρροπος ημιτελικός, στον οποίο η Άννα κέρδιζε συνεχώς έδαφος μέχρι που έφθασε στην κορυφή και παρέμεινε εκεί. Με σαράντα δύο (42) πόντους και διαφορά από την Batsarashkina (36) εξασφάλισε πανηγυρικά την πρόκριση στον αγώνα των μεταλλίων!

4η θέση στην τελική κατάταξη

Ο αγώνας τον μεταλλίων ξεκινά από μηδενική βάση. Παρότι κυνήγησε ένα μετάλλιο, η Άννα δεν είχε την τύχη με το μέρος της. Με το νέο σύστημα βαθμολόγησης, οι πόντοι κρίνονται στο δέκατο (1/10) του βαθμού και αυτό συνέβη αρκετές φορές. Με είκοσι (20) πόντους, πήρε την τέταρτη θέση.

Ο Διονύσης στους Άνδρες

Στον αντίστοιχο αγώνα των Ανδρών ο Διονύσης Κορακάκης είχε επίδοση 569-18X και κατέλαβε την δέκατη πέμπτη (15) θέση.

Τα δύο αδέλφια αγωνίζονται σήμερα (15/1) στο Μικτό του Αεροβόλου Πιστολιού.