Home > Αθλητικά > Ζαφειράκη Νάουσας – Δράμα 86’ 31-33-Πρόκριση στην επόμενη φάση για τη Δράμα μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι

Ζαφειράκη Νάουσας – Δράμα 86’ 31-33

Πρόκριση στην επόμενη

φάση για τη Δράμα

μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Δράμα 86’ μέσα στον Ζαφειράκη Νάουσας για το κύπελλο Ελλάδας και η ομάδα της Δράμας πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Πυλαία στη Δράμα. Μεγάλος στόχος της ομάδας είναι και η είσοδος στο FINAL 4 του Κυπέλλου για 1η φορά στην ιστορία της.

Σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, από διαμόρφωση σκορ, η Δράμα και η Νάουσα πήγαιναν γκολ – γκολ από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού, με το ημίχρονο να τελειώνει 13-13. Στο 50’ η Δράμα μπήκε μπροστά με τρία γκολ, όμως ο Ζαφειράκης έφερε το παιχνίδι στα ίσα δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Μάλιστα προηγήθηκε και με 24-23 με τον Παπαδόπουλο να ισοφαρίζει σε 24-24, 1,5 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Τορνικίδης και Τόσκας είχαν ευκαιρία να πετύχουν το γκολ της νίκης στο τελευταίο λεπτό, όμως τα σουτ δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση. 29-29 τελείωσε η παράταση, με τον Νίκολιτς στο τελευταίο σουτ για την ομάδα της Δράμας να σταματάει στο δοκάρι. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Σίνα έκανε το 1-0 για τη Δράμα, ενώ ο Πίτος το 1-1 για τον Ζαφειράκη. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 2-1 για τη Δράμα 86’, ενώ ο Παπάζογλου απέκρουσε το πέναλτι του Θεοδωρόπουλο. To πέναλτι του Τοσκα έφυγε άουτ, ενώ ο Παπάζογλου απέκρουσε δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά του Κανιζάι.

Ο Μπουγκαρίνοβιτς έκανε το 3-1 για τη Δράμα με τον Κανιζάι να μειώνει σε 3-2. Ο Νίκολιτς έκανε το 4-2 για τη Δράμα και έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3,7-5, 10-10,10-12, 13-13 (ημχ), 16-17, 17-19, 19-21, 20-23, 22-23, 24-24 (κ.α.), 26-26, 29-29 (παρ.), 31-33 (πέναλτι)

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Τσουκαλάς, Κανιζάι 4, Τζουβάρας, Τσαγκεράς, Θεοδωρόπουλος 13, Ρότζιος 4, Μπόλας 5, Πινακούδης, Αθανασίου, Πίτος 3, Γαλίτης, Ραντίσεβιτς, Μουραφετλής , Τσάτσας 1, Μάτοβιτς 1, Δασκαλόπουλος

Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Πούλιος, Παπάζογλου 1, Μπουγκαρίνοβιτς, Νίκολιτς 7, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίγλου , Πολύδωρος 1, Τορνικίδης 1, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης, Καβάζης 4, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 6, Κρανιώτης, Σίνα 2.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος. Δίλεπτα: 2- 7. Κόκκινη: Πολύδωρος (69:43 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι:4/5 – 1/3