Home > Αθλητικά > Ακαδημία Πάλης Δράμας Χρυσός ο Βάϊος Παληάς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής U11 Ασημένιος ο Χαραλαμπίδης Αναστάσιος

Ακαδημία Πάλης Δράμας

Χρυσός ο Βάϊος Παληάς στο Πανελλήνιο

Πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής U11

Ασημένιος ο Χαραλαμπίδης Αναστάσιος

Η αγωνιστική δράση ολοκληρώθηκε για την ελληνική Ομοσπονδία Πάλης στην Προσοτσάνη με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Η νέα γενιά παλαιστών βρέθηκε ξανά στο προσκήνιο και οι μικροί αθλητές είχαν την ευκαιρία, όχι απλά να πάρουν πολύτιμες εμπειρίες, αλλά να στεφθούν πρωταθλητές Ελλάδας.

Η Ακαδημία Πάλης Δράμας αναδείχθηκε 3η πανελλήνια ομάδα στο Πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής Πάλης U11 U13 που έγινε στο κλειστό Γιώργος Μακρής στην Προσοτσάνης Δράμας. Σε ένα κατάμεστο γυμναστήριο με γεμάτες κατηγορίες και συμμετοχές από όλη  την Ελλάδα αλλά και ομογενείς η ομάδα της Δράμας κατέκτησε τις παρακάτω διακρίσεις.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βάιος Παληάς στα 48 κιλά, ασημένιο ο Αναστάσιος Χαραλαμπίδης στα 43 κιλά κατακτώντας την δεύτερη θέση.

Την 4η θέση κατέλαβε ο Αλέξης Χατζησαββίδης στα 38 κιλά, ο Σάββας Τσιγκιοζίδης στα 48 κιλά, ενώ ο Γιώργος Γεωργιάδης κατέλαβε την 5η θέση στα 67 κιλά.

Ο Κώστας Σιδηρόπουλος πήρε την 7η θέση στα 85 κιλά όπως και στην 8άδα ήταν οι  Μπρούκα Άλμπιον, Παληάς Αντώνης, Τελίδης Γιώργος, Τσώρτσιλ Χατζησαββίδης, Αγάογλου Λαέρτης ,και Τσατουριάν Δαυίδ που κάνανε δυνατούς αγώνες, ανάλογα με τις προπονήσεις και τους αντιπάλους που είχανε απέναντί τους.

Συγκινητική ήταν επίσης η υποστήριξη και το πνεύμα της ομάδας από τα μεγαλύτερα παιδιά της ακαδημίας, τον πρόεδρο του συλλόγου κ. Νικολαΐδη Γιώργο και τους γονείς, που ήταν κοντά στους μικρούς αθλητές και τους εμψύχωσαν.

Η ομάδα της Ακαδημίας Πάλης με προπονητή τον Θόδωρο Γιαγκουνίδη, κατέκτησε την 3η θέση στο βάθρο μετά τον ΠΑΟΚ και τον Θησέα Αθηνών.