Home > Αθλητικά > Απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής η Νέα Αμισός

Απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής η Νέα Αμισός

Απολαμβάνει τη μοναξιά

της κορυφής η Νέα Αμισός

Με την 9η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας, με τη Ν. Αμισό να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στο τέλος της ημέρας. Οι παίκτες του Γιώργου Πολυχρονίδη αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ απέναντι στον Ξηροπόταμο με γκολ του Πάνου, κατάφεραν σ’ ένα ακόμα παιχνίδι να κάνουν την ανατροπή και με τους Αμανατίδη, Μπιαζάκη (2 γκολ), να πάρουν τη νίκη με 3-1.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Άγιος Αθανάσιος ήταν ο νικητής, καθώς κέρδισε με 2-1 τον Βώλακα. Ο Παναγιώτου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και ο Τσενεκλίδης ισοφάρισε για την ομάδα του Βώλακα στην επανάληψη, όμως λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο Τουματζίδης έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Η Χωριστή κέρδισε με 1-0 τους Αμπελόκηπους σ’ ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και από τις δύο ομάδες. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Ορφέα ήταν ο Αθανασίου, ενώ οι Αμπελόκηποι έχασαν πέναλτι με τον Λουκοβίτη, καθώς ο τερματοφύλακας του Ορφέα Κιουμουρτζής έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία και απέκρουσε την μπάλα.

Το Φωτολίβος προηγήθηκε με εύστοχο πέναλτι του Ευσταθιάδη, όμως η Πετρούσα ισοφάρισε επίσης με πέναλτι του Καλλέργη σε 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο Καλλέργης, πάλι με πέναλτι, έκανε το 1-2 στην επανάληψη για την Πετρούσα, όμως ο Ιωαννίδης διαμόρφωσε το τελικό Φωτολίβος-Πετρούσα 2-2.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν το Καλαμπάκι με τον Πανδραμαϊκό σ’ ένα παιχνίδι που τελείωσε σε 2-2.

Οι παίκτες της Προσοτσάνης πέτυχαν μία ακόμα νίκη με τον Φώτη Χατζηκυριάκου στον πάγκο, καθώς κέρδισαν με 2-1 μέσα στο Μικροχώρι. Καλαϊτζής και Τσακμακίδης οι σκόρερ για την Προσοτσάνη.

Στο ντέρμπι τον ουραγών, η Καλλίφυτος κέρδισε με 2-1 την ομάδα του Καλαμώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο 1ο ημίχρονο και προηγήθηκαν με τον Τρελλόπουλο και Κυριακίδη.

Στην επανάληψη η ομάδα του Καλαμώνα ήταν πολύ καλύτερη και έκλεισε στα καρέ την Καλλίφυτο, όμως οι παίκτες του Θεοδόση Ταβλαρίδη το μόνο που κατάφεραν αν και είχαν τις ευκαιρίες, ήταν να μειώσουν στο τέλος με εύστοχο πέναλτι του Ελευθεριάδη. Αξίζει να αναφέρουμε πως η ομάδα του Άρη Καλαμώνα, αποτελείται καθαρά από νεαρούς ποδοσφαιριστές γεννημένους το 2006 (τρεις ποδοσφαιριστές), 2007 (δεκαέξι ποδοσφαιριστές) και 2008 (τρεις ποδοσφαιριστές) που ανήκουν στη Δόξα Δράμας και είναι η μικρότερη ηλικιακά ομάδα στην κατηγορία με μέσο όρο τα 16 έτη.