Home > Αθλητικά > Χρυσό μετάλλιο οι Δραμινοί αθλητές Ματσαλιά-Πανοπούλου Αι., Ζίκος Ευθύμιος και Σιούτα Μαρία-8ο World King of Taekwondo

8ο World King of Taekwondo

Χρυσό μετάλλιο οι Δραμινοί αθλητές

Ματσαλιά-Πανοπούλου Αι.,

Ζίκος Ευθύμιος και Σιούτα Μαρία

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε φέτος το World King of Taekwondo,  το περασμένο Σαββατοκύριακο στο κλειστό γήπεδο «Μίμης Τσικίνας» του αθλητικού συγκροτήματος της ΧΑΝΘ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Μετά από απουσία δύο ετών λόγω της COVID19, το 8ο World King of Taekwondo επέστρεψε δυναμικά και με τη συμμετοχή 900 αθλητών και αθλητριών και 110 συλλόγων από δέκα συνολικά χώρες.

Πρόκειται για επίσημο τουρνουά µε την έγκριση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας International Taekwon-Do Federation (ITF), της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Europe ITF Taekwon-do Federation, την αιγίδα της A.Ο.Τ.Ε. (Αθλητική Ομοσπονδία TAEKWON-DO Ελλάδος) και διοργανωτή τον Α.Σ. Νεάπολης “Μακεδονική Δύναμη”.

Στην τουρνουά πήραν μέρος αθλητές από την Κύπρο, την Βουλγαρία, την Αργεντινή, την Τσεχία, την Βοσνία Ερζεγοβίνη, την Σερβία, την Αλβανία, την Εσθονία και φυσικά την Ελλάδα.

Στο αγωνιστικό πρόγραμμα του διημέρου συμμετείχε η elite των αθλητών και αθλητριών όλων κατηγοριών, καταξιωμένοι αθλητές, Παγκόσμιοι πρωταθλητές και πρωταθλητές Ευρώπης δίπλα στη νέα γενιά του αθλήματος και μικρούς αθλητές που είχαν την πρώτη τους σημαντική αγωνιστική εμπειρία, ενώ ήταν η μοναδική υψηλή διοργάνωση που περιλαμβάνει και κατηγορίες βετεράνων.

Από τη Δράμα, πήρε μέρος ο Αθλητικός Σύλλογος TAEKWON-DO Απόλλων Δράμας, όπου συμμετείχαν  και διακρίθηκαν  οι Δραμινοί αθλητές στο Παγκόσμιο ανοιχτό  Πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα, η Ματσαλιά-Πανοπούλου Αικατερίνη Pateern women 18-39 years 4-1 Grade κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και ο Ζίκος Ευθύμιος Pateern boy 12-13 years 1 Degree, όπως επίσης και την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε Σιούτα Μαρία Pateern women 18-39 years 2  Degree. Επίσης, ο Ζίκος Ευθύμιος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Sparring  boys 12-13 years  45 kg 2  Degree.

Ακόμη, στο Τουρνουά συμμετείχαν και οι: Δημητριάδης Παναγιώτης,  Λουκίδου Ειρήνη, Λυκίδου Ελπίδα- Παντελία, Λυκίδου Ευαγγελία, Δημητριάδου Ραφαέλα και η Παράσογλου Δέσποινα, οι οποίοι μπορεί να μην κατέκτησα κάποιο μετάλλιο όμως σίγουρα απέκτησαν πολλές εμπειρίες για το μέλλον και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Η αποστολή αποτελούνταν από τους προπονητές του συλλόγου Παπαδόπουλο Χρήστο και Ελευθεριάδη Μιχαήλ.