Home > Αθλητικά > Φαίακας Κέρκυρας – Δράμα 86 27-33- Σπουδαίο διπλό για τους Δραμινούς-Σάκης Βαλαβάνης: «Αφιερωμένη η νίκη στον ξάδερφο μου..»

Φαίακας Κέρκυρας – Δράμα 86 27-33

Σπουδαίο διπλό

για τους Δραμινούς

Ο Δράμα 86’, επικράτησε της Κέρκυρας με 33-27, στην 17η αγωνιστική της Handball Premier. Η Κέρκυρα,  ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 15-12, όμως μετά το 45’ η ομάδα της Δράμας, με μια εντυπωσιακή άμυνα κατάφερε και πήρε στο τέλος μια σπουδαία νίκη, που την βάζει στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο, και μέχρι το 25’, οι ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο γκολ, όμως μετά το 25’ και έπειτα από μία δίλεπτη αποβολή στον Κοβογλανίδη, έδωσε στον Φαίακα το πλεονέκτημα να διαμορφώσει μία διαφορά 3 τερμάτων. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 15-12 υπέρ της ομάδας της Κέρκυρας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κέρκυρα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 43’ (21-19). Μία δίλεπτη στον Γιαβασίδη, έδωσε την “ευκαιρία” στην Δράμα να εκμεταλλευτεί τον ένα παίκτη λιγότερο του Φαίακα και οι Δραμινοί ισοφάρισαν στο 45’ (21-21).

Την ανατροπή, έκανε ο Αντάμοβιτς στο 46’ (23-24) και στην πορεία του αγώνα η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη, κατάφερε να διαμορφώσει την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι στο 55’ με 24-31 και στο 57’ με 26-33. Παρά την αντίσταση που “κράτησε’ ο Χερουβείμ, ο οποίος σκόραρε 3 γκολ στα τελευταία λεπτά, η Δράμα έκανε το τελικό 27-33.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ντράσκιτς για τους Δραμινούς, με δέκα γκολ, ενώ, για την κερκυραϊκή ομάδα ξεχώρισαν στο σκοράρισμα οι Χερουβείμ με έξι, και Όνσεφ με πέντε τέρματα.

Πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-6, 9-9, 11-11, 15-12 (ημχ.), 17-14, 20-17, 23-22, 24-28, 25-31, 27-33

Φαίακας Κέρκυρας (Ριγανάς): Δούγιας 7, Δέσπος 1, Κουλούρης 1, Γιαβασίδης 1, Σκουρτάι, Γεωργαλής, Χερουβείμ 6, Δελλής 3, Όνσεφ 5, Βλαχόπουλος, Χάλαρης, Γιαννακόπουλος 2, Κορακιανίτης 1, Καραγκιοζίδης, Νάστος.

(Βαλαβάνης): Γουργούμης 1, Παπάζογλου Ε., Βακκάς 2, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 1, Κοτζαμαρίκογλου 1, Παπάζογλου Θ. 2, Παγωνίδης 1,  Τουνγκελίδης 6, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Αντάμοβιτς 7, Ντράσκιτς 10, Κουρτίδης 1, Θωμίδης 1, Σίνα.

Σάκης Βαλαβάνης: «Αφιερωμένη η νίκη στον ξάδερφο μου..»

drama 86

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Δράμας Σάκης Βαλαβάνης θέλησε με τοποθέτησή του να αφιερώσει τη νίκη της ομάδας του απέναντι στον Φαίακα, στον ξάδερφό του Σάκη που «έφυγε» από την ζωή την Παρασκευή.

Αναλυτικά όσα δήλωσε: «Η νίκη είναι αφιερωμένη στο ξαδερφάκι μου τον Σάκη που ταλαιπωρήθηκε πολύ στην ζωή του και «έφυγε» την Παρασκευή. Ήταν πραγματικά ένα όμορφο παιχνίδι όπου εμείς συνεχίσαμε τις καλές εμφανίσεις και πήραμε σημαντικό διπλό για την συνέχεια σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Γνωρίζαμε την δυναμική, που έχει ο Φαίακας στο γήπεδό του. Δεν ξεκινήσαμε καλά, στο πρώτο ημίχρονο και έτσι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος, αλλάξαμε την διάταξή μας, πιέσαμε περισσότερο, γεγονός που μάς έδωσε μπάλες. Τρέξαμε στο ανοιχτό γήπεδο και είχαμε υψηλό ποσοστό αποτελεσματικότητας. Συνεχίζουμε τις καλές εμφανίσεις και αυτό είναι θετικό, αλλά πλέον έχουμε στο μυαλό μας το επόμενο σημαντικότατο ματς κόντρα στον Άρη Νικαίας, στη Δράμα. Το παιχνίδι με τον Άρη στην Δράμα κρίνει αν θα κοιτάμε προς τα κάτω η προς τα πάνω τον βαθμολογικό πίνακα. Καλή συνέχεια στην ομάδα της Κέρκυρας Συγχαρητήρια στους αθλητές μου για την αγωνιστικότητα και το πάθος τους.

Ο Ανέστης Κοβογλανίδης δήλωσε για τον αγώνα: «Ήταν ένα σημαντικό αποτέλεσμα, καθώς περάσαμε αλώβητοι από μια πολύ δύσκολη έδρα, όπως αυτή της Κέρκυρας. Παρ’ όλο που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, στο ημίχρονο, δείξαμε ότι είχαμε το σθένος και το πάθος να αντιδράσουμε και ανατρέψαμε την εις βάρος μας κατάσταση.

Έτσι, δώσαμε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, που πραγματοποιούμε αυτό το διάστημα. Και παρά την ταλαιπωρία, που υπέστη η ομάδα λόγω της καθυστέρησης της έναρξης της αναμέτρησης, από την Δευτέρα (24/02) θα πρέπει να σκύψουμε τα κεφάλια και να δουλέψουμε σκληρά για τη συνέχεια. Τέλος, θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην υπηρεσία μου, που με την αμέριστη συμπαράστασή της μπορώ και παρουσιάζομαι αδιαλείπτως στις υποχρεώσεις της ομάδας μου».

Ο Ευγένης Τουνγκελίδης τόνισε για το παιχνίδι: Περάσαμε μέσα από μια πολύ δύσκολη έδρα, ξέραμε από την αρχή πως δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα. Στο 1ο ημίχρονο μπήκαμε λίγο νωθροί και ο αντίπαλος πήρε μια διαφορά. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος βρήκαμε ρυθμό, πιέσαμε τον αντίπαλο και μας έδωσε μπάλες και το εκμεταλλευτήκαμε. Θέλω να συγχαρώ όλους τους συμπαίκτες μου και το προπονητικό team για την μεγάλη νίκη. Η σοβαρότητα που πρέπει να δείξουμε στο επόμενο παιχνίδι με τον ΑΡΗ είναι άκρως απαραίτητη γιατί διαφορετικά θα γκρεμίσουμε ότι με πολύ κόπο καταφέραμε όλοι μαζί τον τελευταίο μήνα».