Home > Αθλητικά > Καλαμπάκι – Νέστος Χρυσούπολης 1-2 Φιλίππου : «Πληρώσαμε την κακή νοοτροπία»

Καλαμπάκι – Νέστος Χρυσούπολης 1-2 Φιλίππου : «Πληρώσαμε την κακή νοοτροπία»

Καλαμπάκι – Νέστος Χρυσούπολης 1-2

Φιλίππου

«Πληρώσαμε την κακή νοοτροπία»

Την ήττα με 2-1 στην έδρα του γνώρισε το Καλαμπάκι από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας της Γ’ Εθνικής του 1ου ομίλου, Νέστο Χρυσούπολης. Η ομάδα της Δράμας που ερχόταν από μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Πανσερραϊκό μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έπαιξε το ποδόσφαιρό της, έκανε τις ευκαιρίες της, απείλησε, σκόραρε όμως πλήρωσε την κακή νοοτροπία, όπως δήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής της, Σπύρος Φιλίππου. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο πρώτο 20λεπτο με δύο σουτ του Μελισσόπουλου και στο 30΄ ο ίδιος παίκτης με πλασέ έκανε το 0-1. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το Καλαμπάκι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Στάικου, όμως ο Μκρτσιάν έδιωξε πάνω στην γραμμή. Στην επανάληψη ο Θεοδοσιάδης ισοφάρισε για την δραμινή ομάδα στο 55΄, ενώ λίγο νωρίτερα προηγήθηκε η μεγάλη ευκαιρία με τον Παυλίδη που έχασε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα Αθανασίου να απομακρύνει την μπάλα με τα πόδια.

Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Γκουτζίδης στο 71΄, ενώ η ομάδα της Δράμας είχε τις ευκαιρίες να ισοφαρίσει το παιχνίδι με τον Παυλίδη και τον Στάικο,  όμως ο Αθανασίου κράτησε την νίκη για την ομάδα του Νέστου.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής του Καλαμπακίου Σπύρος Φιλίππου τόνισε: «Παίζαμε με τον πρωτοπόρο της κατηγορίας γνωρίζοντας πως είναι μια πολύ καλή ομάδα όμως εμείς θέλαμε μόνο την νίκη από το παιχνίδι. Δουλεύουμε κάτω από την πίεση του χρόνου και τα απανωτά παιχνίδια καθώς θέλουμε να αλλάξουμε πολλά πράγματα και στο τακτικό κομμάτι, αλλά και στη νοοτροπία. Είμαι ευχαριστημένος από την όλη προσπάθεια των ποδοσφαιριστών και η ευκαιρία με τον Στάικο, στο πρώτο ημίχρονο ίσως να είχε δώσει άλλη τροπή στο παιχνίδι, στην επανάληψη. Εμείς διεκδικήσαμε μέχρι το τέλος την  νίκη και πιστεύω ότι το αξίζουμε χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Νέστος δεν κέρδισε δίκαια. Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά την ισοφάριση το παιχνίδι άνοιξε,  όμως  για να σωθεί η ομάδα βαθμολογικά δεν πρέπει να χάνονται βαθμοί στην έδρα της».

Οι συνθέσεις:

ΑΕ Καλαμπακίου: Κελετζής, Κασαπίδης (76′ Σαββίδης), Θεοδοσιάδης, Κλογκερι, Μιτρε, Βασιλειάδης, Τσερκεζος, Μαυροβασίλης (83′ Καλαιτζίδης), Παυλίδης (68′  Τζιβανάκης), Κωνσταντινίδης (78′ Αραμπατζής), Στάικος

Νέστος Χρυσούπολης: Αθανασίου, Μαιδανος, Αρετας (61′ Γκουτζίδης,) Παπαδόπουλος, Μκρτσιαν, Ευθυμιάδης, Καθαριος (90′ Παρουτσης), Ορφανίδης, Belic (76′ Τζαμπεγια), Ν. Μελισσόπουλος (62′ Κουντου), Α. Μελισσόπουλος