Home > Αθλητικά > Κέρδισε και «αγκάλιασε» το πρωτάθλημα η Ν. Αμισός

Κέρδισε και «αγκάλιασε» το πρωτάθλημα η Ν. Αμισός

Κέρδισε και «αγκάλιασε»

το πρωτάθλημα η Ν. Αμισός

Μια ανάσα μακριά από την κατάκτηση του τίτλου βρίσκεται η Ν. Αμισός έπειτα από τη νίκη της με 3-0 επί του Αγίου Αθανασίου, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Δράμας.

Η ομάδα του Γιώργου Πολυχρονίδη χρειάζεται τη νίκη στο φινάλε του πρωταθλήματος, κόντρα στην Καλλίφυτο, προκειμένου να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα. Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ν. Αμισός μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με τον Αμανατίδη και λίγο πριν το φινάλε του 1ου ημιχρόνου, με δύο γκολ του Τσιμισκίδη έκανε το 3-0 και κλείδωσε τη νίκη.

Πλέον, η Ν. Αμισός χρειάζεται απλώς να μην χάσει στην τελευταία αγωνιστική, καθώς ο Βώλακας κέρδισε με 3-0 τον Καλαμώνα και την ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής στους -2 βαθμούς.

Τα γκολ για την ομάδα του Μπάμπη Καζεπίδη πέτυχαν στο 2ο ημίχρονο, οι Σίγγος Γ, Στάικος Ν. και Τσαμπάζης.

Το Φωτολίβος ήρθε ισόπαλο με το Μικροχώρι αφήνοντας 2 βαθμούς και είναι η ομάδα που θα διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία μέσα από τα μπαράζ. Με τον βαθμό της ισοπαλίας, το Μικροχώρι έχει το πλεονέκτημα της ισοπαλίας και μαζί με τον Ξηροπόταμο, ο οποίος κέρδισε την ΑΕ Αμπελοκήπων, εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία.