Home > Αθλητικά > Πανελλήνιος ΓΣ- Δράμα 29-32 Κέρδισε και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 η Δράμα ‘86

Πανελλήνιος ΓΣ- Δράμα 29-32

Κέρδισε και προκρίθηκε

στον τελικό του Final 4

η Δράμα ‘86

Η ομάδα της Δράμας πέτυχε μία αγχωτική νίκη με 29-32 απέναντι στον Πανελλήνιο και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Δράμας Δούκα στον 2η ημιτελικό του 20ου Final Four προηγήθηκε στο ημίχρονο με 14-17 και στην επανάληψη πήρε μία διαφορά εννέα γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Κάπου εκεί ήρθε η αποβολή του Τόσκα και ο Πανελλήνιος μείωσε στο τελευταίο 20λεπτο τη διαφορά σε 23-28.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος αποβλήθηκε και ο Σίνα με κόκκινη κάρτα και ο Πανελλήνιος μείωσε σε 25-30. Στο τελευταίο λεπτό ο Κοτσιώνης έκανε το 26-31 και «κλείδωσε» τη νίκη για τη δραμινή ομάδα.

Η ομάδα της Δράμας ήταν ποιοτικά καλύτερη, είχε  τις λύσεις και δίκαια βρίσκεται στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Την Κυριακή στις 20.15 η ομάδα της Δράμας θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ που νωρίτερα κέρδισε με 27-22 τον Δούκα στον 1η ημιτελικό του και προκρίθηκε για 6η φορά στην ιστορία του στον τελικό.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά είχε σε μεγάλη ημέρα τον Δραμινό αθλητή, Θανάση Παπάζογλου που πέτυχε 9 γκολ, αλλά και καθοριστικό στο β΄ημίχρονο τον Γκίγκοφ (6 με 11 στο σύνολο σε 33 σουτ).

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-6, 5-9, 7-11, 12-13, 14-17 (ημχ), 14-19, 16-23, 19-28, 23-28, 24-30, 29-32
ΠΓΣ (Γκίνης): Τζανακάκης, Ακαλμπεντασβίλι 3, Δούγιας 2, Αναγνωστόπουλος 4, Βερτζώνης, Βαμβακάρης 1, Παπαδόπουλος, Στάθης 7, Μαυρομάτης, Νάκος 4, Ρούσος 5, Κουτουλογένης 2, Αλικάκος 1, Μπαλάσκας, Χατζηγιάννης.
ΔΡΑΜΑ(Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 4, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 3, Λατσάκου 4, Τοζακίδης, Τόσκας 7, Τουνγκελίδης, Βασιλείου, Καβάζης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 7, Ντάκαρης, Κόρσακ 1, Παπαδόπουλος 3, Σίνα 2
Διαιτητές: Τόλιος- Τσιάνας, Κόκκινες: 48:45 Τόσκας, 56:13 Σίνα (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 1/4-2/3