Home > Αθλητικά > Κομοτηνή – Δόξα 2016 0-5 – Πλησίασε στην κορυφή η ομάδα της Δράμας

Κομοτηνή – Δόξα 2016 0-5 – Πλησίασε στην κορυφή η ομάδα της Δράμας

Κομοτηνή – Δόξα 2016 0-5

Πλησίασε στην κορυφή

η ομάδα της Δράμας

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε η Γυναικεία ομάδα της Δόξας 2016 από την Κομοτηνή, κερδίζοντας με 5-0 την Ροδόπη 87’ για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Γυναικών.

Με τη νίκη της η ομάδα της Δράμας βρίσκεται στην τρίτη θέση με δώδεκα βαθμούς, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό απέναντι στον Βόλο όπου το παιχνίδι διακόπηκε (λόγω έντονης βροχόπτωσης) στο 65’ και η ομάδα της Δράμας ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1.

Η ομάδα της Δράμας στην Κομοτηνή, παρουσίασε το καλό της πρόσωπο ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να επικρατήσει με το ευρύ 0-5 αποδεικνύοντας ότι η τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα  δεν ανταποκρίνεται στις πραγματικές της δυνατότητες. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο σε κατοχή μπάλας και ευκαιρίες καθώς και οι δυο ομάδες είχαν από ένα σουτ στην εστία. Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε γρήγορα σε ένα επιθετικό μονόλογο για την ομάδα της Δράμας.

Στο 48’ μετά από εκτέλεση κόρνερ της Πουλιούδη και σέντρα της Μούκα η Μαρασλή με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πριν περάσουν τρία λεπτά πάλι η Μαρασλή με εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της Δόξας.

Μετά το δεύτερο τέρμα η ομάδα της Δράμας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έχασε ευκαιρίες με τις Μπαντή, Τζιντζόγλου και Πουλιούδη για να αυξήσει το σκορ. Στο 79’ η Μαρασλή σημάδεψε από κοντινή απόσταση το οριζόντιο δοκάρι ενώ στην εξέλιξη της φάσης η Μπαντή  πέρασε τρεις παίκτριες μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με παράλληλη σεντρα έδωσε ασίστ στην Αλατζίδου η οποία με προβολή έκανε το 0-3.

Φτάνοντας στο τέλος του αγώνα η Μαρασλή κατάφερε να σημειώσει χατ τρικ όταν σε συνεργασία με την Πουλιούδη σε εκτέλεση φάουλ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-4.

Το τελικό 0-5 σημείωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Πουλιούδη με σουτ έξω από την περιοχή μετά από πάσα της Μαρασλή. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Ghazaryan η οποία τραυματίστηκε στο γόνατο και αντικαταστάθηκε στο 43’ από την Πουλιούδη.

Η ομάδα της Δράμας ανακοίνωσε και την απόκτηση της Χριστίνας Μούκα. Η μεταγραφή της είναι το αποτέλεσμα των πολύ καλών σχέσεων  που διατηρεί η ομάδα της Δόξας 2016 με την ομάδα των Τρικάλων.

Ροδόπη 87’: Κοκκίνη, Σακκά (75’ Κουρλού), Ηλιάδη, Τράκα (72’ Αντωνιάδου), Ραϊνάκη, Καραντζίκου, Γονατά, Μπαμπαλή, Πατεράκη (65’ Σημαντηράκη), Ραχμανίδου, Καλαμπούκα.

Δόξα 2016: Ριζοπούλου,Ευστρατίου,Ζήση,Μάκρα,Ιτογια,Χατζηιωάννου,Μούκα (75 Αλατζιδου),Ghazaryan (43 Πουλιουδη),Μπαντή ( 83 Λαζαρίδου),Μαρασλή,Τζιντζόγλου (83 Μπιλορόγλου)