Home > νέα > ΠΑΟΚ-Δράμα 21-20 Ήττα με ψηλά το κεφάλι για τους Δραμινούς σ’ ένα συγκλονιστικό τελικό

ΠΑΟΚ-Δράμα 21-20

Ήττα με ψηλά το κεφάλι

για τους Δραμινούς

σ’ ένα συγκλονιστικό τελικό

Την ήττα με 21-20 γνώρισε η Δράμα ’86 από τον ΠΑΟΚ στον τελικό του κυπέλλου ανδρών στο χάντμπολ. Σ’ έναν συγκλονιστικό τελικό, η ομάδα της Δράμας γνώρισε την ήττα στο τελευταίο λεπτό και μπορεί να έχασε το κύπελλο, όμως κέρδισε το θερμό χειροκρότημα όλων.

Η ομάδα της Δράμας βρέθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Final 4 και της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την καταπληκτική της πορεία που σημείωσε μέχρι τον τελικό.

Με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Κόρσακ, η ομάδα της Δράμας έβγαλε ένταση και πάθος και διεκδίκησε μέχρι το τέλος το κύπελλο. Η Δράμα ’86, για μία ακόμη φορά έδειξε ότι έχει πολύ καλό υλικό, έτοιμη να γράψει την δική της ιστορία, η οποία μέσα από τις δυσκολίες θα φτάσει στον στόχο της και αυτός δεν είναι άλλος από το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Άγγιξε το κύπελλο, μπορεί να μην το κατέκτησε, όμως η αγωνιστική της εικόνα την καταξιώνει και αποπνέει σεβασμό και αναγνώριση ακόμη και από τους αντιπάλους της. Η Δράμα κέρδισε τον θαυμασμό όλων των Δραμινών και η παρουσία της στον τελικό μόνο περηφάνια γεμίζει όλους μας.

Αγωνιστικά, στο 1ο ημίχρονο πρωταγωνιστές ήταν οι δύο τερματοφύλακες των ομάδων με το πρώτο τέταρτο του αγώνα να είναι ισόπαλο 4-4. Στο 17’ ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με δύο γκολ, ενώ ο Σίνα στο 20’ μείωσε σε 6-5 με εύστοχο πέναλτι.

Το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Τόσκα και Παπάζογλου με το 9-9 να είναι το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Τόσκας στο 32’ έβαλε τη Δράμα μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά και στο 38’ η Δράμα πήρε δύο γκολ διαφορά με 11-13. Ο Παπαδόπουλος στο 44’ έκανε το 13-16 για τη δραμινή ομάδα, ενώ ο Μανωλούδης έκανε το +4 με το 13-17.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις, μείωσε σε 15-17 προσωρινά και έξι λεπτά πριν το τέλος έκανε το 18-19. Στο 57’ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο με 19-19, ενώ δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Τόσκας έκανε το 19-20. Ο Τζωρτζίνης ισοφάρισε εκ νέου για τον ΠΑΟΚ σε 20-20, ένα λεπτό πριν από το τέλος.

Ο Τόσκας στην τελευταία επίθεση για τη Δράμα αστόχησε στο σουτ, ενώ ο Κουκμίσης στο τελευταίο δευτερόλεπτο με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 21-20, δίνοντας τη νίκη και το κύπελλο στην ομάδα του ΠΑΟΚ.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα της Δράμας, τόσο για την εμφάνισή της, όσο και για την είσοδό της στο Final 4.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-3, 4-4, 6-5, 9-7, 9-9 (ημχ), 11-11, 12-13, 13-17, 16-18, 18-19, 21-20
ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 3, Κουκμίσης Κ. 2, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης, Κουκμίσης Ν. 4, Μπάτζιος 1, Καλόμοιρος 4, Δάιος, Ρανσάνς 1, Τζωρτζίνης 4.
ΔΡΑΜΑ(Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 1, Χαϊτίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Λατσάκου 4, Τοζακίδης, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης, Βασιλείου, Καβάζης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 3, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 4, Σίνα 2
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινη: 49:24 Μανωλούδης (επικίνδυνο παιχνίδι- το δελτίο δεν κρατήθηκε), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/5-1/4