Home > Αθλητικά > Δόξα Δράμας – Θερμαϊκός Θέρμης 2-1- Ξανά στο κόλπο της παραμονής  η Δόξα Δράμας με ανατροπή

Δόξα Δράμας – Θερμαϊκός Θέρμης 2-1

Ξανά στο κόλπο της παραμονής

η Δόξα Δράμας με ανατροπή

Με 2-1 και με ανατροπή νίκησε η Δόξα Δράμας τον Θερμαϊκό Θέρμης στο γήπεδό της, για την 30η αγωνιστική βάζοντας και πάλι «φωτιά» στις θέσεις της βαθμολογίας του πρωταθλήματος για τα μπαράζ παραμονής στην κατηγορία.

Ο Θερμαϊκός Θέρμης προηγήθηκε με γκολ του Βαβλιάκη στο 25′, αλλά η Δόξα αντέδρασε φέρνοντας τούμπα το ματς. Οι Μαυραετοί ήταν καλύτεροι στο 2ο ημίχρονο του αγώνα και κράτησαν το προβάδισμα που απέκτησαν, φθάνοντας σε μία σημαντική νίκη.

Η Δόξα μείωσε την διαφορά από την Νίκη Ευκαρπίας τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Να τονίσουμε πως θα υποβιβασθούν οι επτά (7) τελευταίες ομάδες του κάθε ομίλου, εάν και εφόσον ο αριθμός των ομάδων κάθε ομίλου θα είναι 18.

Επιπλέον θα υποβιβασθούν δυο (2) ομάδες που θα προκύψουν ως εξής: Μια (1) ομάδα – η ηττημένη – που θα προκύψει από αγώνα μπαράζ μεταξύ των ομάδων που θα καταλάβουν την 11η θέση στον 1ο και 2ο όμιλο και μία (1) ομάδα – η ηττημένη – που θα προκύψει από αγώνα μπαράζ μεταξύ των ομάδων που θα καταλάβουν την 11η θέση στον 3ο και 4ο όμιλο.

Οι πιο πάνω αγώνες μπαράζ θα διεξαχθούν σε ουδέτερα γήπεδα, θα είναι μονοί και αν στην κανονική διάρκεια λήξουν ισόπαλοι θα υπάρξει ημίωρη παράταση και αν στην ημίωρη παράταση δεν προκύψει νικητής θα ακολουθήσει διαδικασία των πέναλτι για την ανάδειξη του νικητή. Συνολικά θα υποβιβαστούν τριάντα (30) ομάδες.