Home > Αθλητικά > Το πίστεψε και το πήρε! Μεγάλη νίκη πήρε η Δράμα ’86 επί του Αερωπού Έδεσσας με 23-22

Το πίστεψε και το πήρε!

Μεγάλη νίκη πήρε η Δράμα ’86

επί του Αερωπού Έδεσσας με 23-22

Του Γιάννη Κιοσίδη

Μεγάλη νίκη επί του Αερωπού Έδεσσας με 23-22 πέτυχε η Bianco Monte Δράμα 1986. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την δυνατή τους έδρα, την καλή ημέρα του τερματοφύλακα Κώστα Γουργούμη (δύο επεμβάσεις σε πέναλτι), αλλά και τον εξαιρετικό για μια ακόμα φορά Τουνγκελίδη που πέτυχε 9 γκολ, μεταξύ αυτών και το νικητήριο στο 59’. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη υστέρησαν επιθετικά, ενώ δεν έπαιξε λόγω τραυματισμού και ο βασικός δεξιός ίντερ Κράλλης.

Ο προπονητής της ομάδας, Σάκης  Βαλαβάνης είχε δηλώσει σε συνέντευξή του στον «Π.Τ.», ότι οι στόχοι για φέτος είναι πιο υψηλοί και σ’ αυτό θα βοηθήσουν οι δυνατές και καλές προσθήκες.

drama 86

Στο χθεσινό παιχνίδι φάνηκε αυτό καθώς η δραμινή ομάδα πέτυχε μια μεγάλη νίκη απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που παίζει φέτος στην Ευρώπη. Η δραμινή ομάδα δεν φοβήθηκε, αλλά πήγε το παιχνίδι όπως ήθελε και στο ημίχρονο με σκορ στο 10-10 όλοι πίστεψαν στη νίκη. Η συγκέντρωση των παικτών της ομάδας στο πλάνο που είχε σχεδιαστεί και στα 60 λεπτά είναι αυτό που έδωσε την μεγάλη νίκη στο τέλος στη δραμινή ομάδα στο 1ο παιχνίδι που έδωσε στην έδρα του για τη νέα χρονιά.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-2, 3-5, 5-6, 7-8, 10-10 (ημχ.), 11-12, 12-15, 15-16, 19-19, 21-21, 23-22

ΔΡΑΜΑ  (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Γουργούμης, Κοτσαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης, Τουνγκελίδης 9, Φραγκούλης, Καφαντάρης 3, Θωμίδης 1, Κουρτίδης, Ιακωβίδης, Ντράσκιτς 6, Κοβογλανίδης 1, Τσιτσίγκος 1, Γιαννακόπουλος, Χαϊτίδης 3, Σίνα.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης 3, Θ. Τζουβάρας 6, Κράλλης, Θεοδωρόπουλος 5, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 5, Κεσίδης, Κυριακού 1, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 6-7, Πέναλτι: 4/4-0/2