Home > Αθλητικά > Δόξα Βωλακα: Με ψηλά το κεφάλι πάλεψε την άνοδο στη Γ’ Εθνική μέχρι τέλους

Δόξα Βωλακα: Με ψηλά το κεφάλι πάλεψε την άνοδο στη Γ’ Εθνική μέχρι τέλους

Δόξα Βωλακα: Με ψηλά

το κεφάλι πάλεψε την άνοδο

στη Γ’ Εθνική μέχρι τέλους

Την ήττα με 1-0 στο τελευταίο λεπτό γνώρισε η Δόξα Βώλακα από τον Άρη Πετεινού για τα μπαράζ της Γ’ Εθνικής. Οι δύο ομάδες διεκδικούσαν επί ίσοις όροις το εισιτήριο που οδηγεί στη Γ’ Εθνική. Με τη νίκη ο Άρης Πετεινού έγραψε τη δική του ιστορία με την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με την καλύτερη ευκαιρία στο 1ο ημίχρονο για τον Άρη Πετεινού, το χαμένο πέναλτι του Χριστοφορίδη. Η ομάδα του Βώλακα που έχει παράπονα από τη διαιτησία είδε, λίγο πριν το τέλος του αγώνα, να αποβάλλεται ο Μποσκοψίου και λίγα λεπτά αργότερα, ο Εφέντης έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι τελείωσε στο 89’, ενώ μετά υπήρξε ένταση, χωρίς όμως να λάβει διαστάσεις.

Παρά την ήττα, η Δόξα Βώλακα, αναμφισβήτητα έγραψε ιστορία με την εξαιρετική της πορεία. Ιδρύθηκε το 1977 και τα τελευταία 7 χρόνια από το 2016 αγωνίζεται στην Α’ ΕΠΣ Δράμας. Το 2016 ξεκινάει ως πρωταθλήτρια στην Β’ Ερασιτεχνική, ενώ την ίδια χρόνια φτάνει και στον τελικό κυπέλλου χωρίς όμως να το κατακτήσει.

Ο Βώλακα φέτος έκανε μία εντυπωσιακή πορεία και η ομάδα γράφει την δική της ιστορία με χρυσά γράμματα, καθώς για πρώτη φορά κατέκτησε το πρωτάθλημα, το κύπελλο, το νταμπλ και για πρώτη φορά διεκδίκησε την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ (Νεοφυτίδης): Αθανασίου, Ασλανίδης, Παυλίδης, Σαρηγιαννίδης, Δασκαλάκης, Χριστοφορίδης, Πουτακίδης, Εφέντη, Τυριάκης (87′ Κουτσομιχάλης), Μελισσόπουλος, Τουρατζίδης (88 Μαλαδένης).

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ: Παγκάκης, Κασσός (70′ Μαρκόπουλος), Καρπιτσάρης, Μποσκοψίου, Άρμεν Π., Σιγγος, Δράμπαλης Κ., Στάικος, Βασιλειάδης (82′ Άρμεν Αλ.), Μουζενίτοφ, Σταμπουλής (82′ Τζαμπάζης).