Home > Αθλητικά > Δράμα- Ολυμπιακός 31-41 – Ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος για τη Δράμα ‘86 Βαλαβάνης στον «Π.Τ.» – «Ήταν ένα σκληρό αποτέλεσμα για εμάς»

Δράμα- Ολυμπιακός 31-41

Ήττα στην πρεμιέρα του

πρωταθλήματος για τη Δράμα ‘86

Βαλαβάνης στον «Π.Τ.» – «Ήταν ένα σκληρό αποτέλεσμα για εμάς»

Την ήττα με 31-41 γνώρισε η Δράμα ’86 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τον Ολυμπιακό, ο οποίος πριν από λίγες ημέρες κατέκτησε και το Super Cup. Στην πρεμιέρα του 45ου Πρωταθλήματος της Handball Premier, ο Ολυμπιακός πήρε ένα προβάδισμα δύο γκολ από την αρχή του παιχνιδιού, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 15-19.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στα πρώτα δέκα λεπτά έχτισε μία διαφορά εννέα γκολ, 20-29, με την ομάδα της Δράμας στη συνέχεια να προσπαθεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι, χωρίς όμως αποτέλεσμα απέναντι σ’ έναν ποιοτικό αντίπαλο.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής της δραμινής ομάδας, Σάκης Βαλαβάνης σε δηλώσεις του στον «Π.Τ.» τόνισε: «Ήταν ένα σκληρό αποτέλεσμα για μας. Ξέραμε ποιόν θα αντιμετωπίσουμε. Ο Ολυμπιακός είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα, είναι κάτοχος του Super Cup, το απέδειξε με την ΑΕΚ. Εμείς από την πλευρά μας, προσπαθήσαμε όσο το δυνατόν, να επιβάλλουμε τον τρόπο του παιχνιδιού μας. Είμαστε μία ομάδα που της αρέσει να τρέχει, άλλωστε το δείχνει το σκορ. Νομίζω ο Ολυμπιακός, με τους αθλητές που είχε στην περιφέρεια έβρισκε πολύ εύκολα γκολ εν αντιθέσει με εμάς που στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 11 χαμένα εύκολα σουτ. Από εκεί και πέρα νομίζω άνοιξε η διαφορά, κάναμε κάποια επιπόλαια λάθη στην επίθεση και ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το παιχνίδι.

Κάναμε την προσπάθειά μας να επιστρέψουμε, όμως δεν μας βγήκε. Σίγουρα είναι από τα παιχνίδι που έχεις μόνο να κερδίσεις. Κοιτάμε το επόμενο ματς, το οποίο είναι επίσης δύσκολο, μέσα στον ΠΑΟΚ και θα δούμε πως θα συνεχιστεί το πρωτάθλημα.

Είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για συγκεκριμένο στόχο. Περιμένω ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα όπως και πέρυσι. Η ομάδα θα δώσει τον καλύτερό της εαυτό. Πραγματικά τα παιδιά δουλεύουν. Σίγουρα πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερο αν θέλουμε να έχουμε απαιτήσεις από κάποια παιχνίδια με μεγάλες ομάδες. Εμείς θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε και πιστεύω παιχνίδι με παιχνίδι να γινόμαστε καλύτεροι.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-7, 6-9, 10-13, 13-16, 15-19 (ημχ), 18-25, 20-29, 24-31, 26-34, 27-37, 31-41

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης 5, Κοτσαμαρίλογλου, Πολύδωρος 4, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 10, Τουνγκελίδης, Βασιλείου, Ζαχαρόπουλος, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 2, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 8, Σίνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 9

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Δίλεπτα: 1-5, Πέναλτι: 2/3-4/5