Home > Αθλητικά > Πλήρωσαν το κακό δεύτερο ημίχρονο οι Δραμινοί-Με ΑΕΚ η Δράμα 86’ στους «8»  του Κυπέλλου Χάντμπολ

Δράμα 86’ – ΠΑΟΚ 19-21

Πλήρωσαν το κακό

δεύτερο ημίχρονο οι Δραμινοί

Την ήττα με 19-21 γνώρισε ο  Bianco Monte Δράμα 86’ από τον ΠΑΟΚ για την 13η αγωνιστική της Handball Premier, στο κατάμεστο από κόσμο γήπεδο Κραχτίδης στη Δράμα.

Αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 2-5 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια οι Δραμινοί ανέβασαν την απόδοσή τους, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και στο εικοσάλεπτο πέρασαν μπροστά στο σκορ με 11-9, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με το 14-12 υπέρ της δραμινής ομάδας.

Στην επανάληψη, το προβάδισμα είχε η Δράμα μέχρι το 46’ όπου ήταν μπροστά στο σκορ με 18-17. Στα τελευταία δεκατέσσερα λεπτά του αγώνα η ομάδα της Δράμας πέτυχε μόνο ένα γκολ σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έκαναν ένα σερί και έφτασαν στη νίκη στο τέλος του αγώνα με 19-21.

Ο τεχνικός της Δράμα 86’ Σάκης Βαλαβάνης μετά το τέλος του αγώνα τόνισε: «Ήταν ένα κακό παιχνίδι λόγω άγχους και από τις δυο ομάδες. Ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι και όταν είχαμε τον έλεγχο του αγώνα είχαμε τις ευκαιρίες να ξεφύγουμε στο σκορ.

Αναλαμβάνω την ευθύνη για την εμφάνιση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο και το γεγονός ότι πετύχαμε μόλις πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο.

θα ήθελα να τονίσω κλείνοντας πως ο χαντμπολικός ΠΑΟΚ σήμερα μίκρυνε για το καπρίτσιο ενός ανθρώπου. Χάλασαν οι σχέσεις προπονητών, αθλητών και κόσμου και αυτό δεν κάνει καλό στον αθλητισμό και στο άθλημά μας το χάντμπολ.

Αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα του ΠΑΟΚ για τη νίκη τους και εμείς από την πλευρά μας συνεχίζουμε καθώς το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο μπροστά του».

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-5, 6-6, 9-8, 11-9, 14-12 (ημχ), 14-14, 16-15, 17-17, 18-17, 19-20, 19-21

Οι συνθέσεις

Δράμα 86’ (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 1, Χαϊτίδης 3, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Λατσάκου 2, Τοζακίδης, Τόσκας 8, Τουνγκελίδης, Βασιλείου, Καβάζης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 2, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 1, Σίνα 1

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 2, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 2, Κουκμίσης Κ. 2, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 2, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 4, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 5, Χατζίδης, Δάιος, Τζωρτζίνης 4, Ταμπαγκέ

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Κόκκινη: 21:40 Χασεκίδης, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 1/1-2/4

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν:

“1) Ο αγώνας ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω άρνησης του ΠΑΟΚ να εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο και να αγωνιστεί.

2) Στο 13:28 φίλαθλοι του ΠΑΟΚ έριξαν χαρτάκια εντός του αγωνιστικού χώρου. Το παιχνίδι διεκόπη για 10 λεπτά μέχρι να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος. Πραγματοποιήθηκε πρώτη σύσταση με ανακοίνωση από τα μεγάφωνα.

3) Στο 14:34 οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ έριξαν χαρτάκια εντός αγωνιστικό χώρου. Το παιχνίδι διεκόπη για 1 λεπτό μέχρι να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος. Πραγματοποιήθηκε δεύτερη σύσταση με ανακοίνω-

ση από τα μεγάφωνα.

4) Στο 21:40 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο συνοδός του ΠΑΟΚ Δ. Χασεκίδης διότι κατά τη διάρκεια time out εισήλθε εντός αγωνιστικού χώρου και διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές με τους συνοδούς του ΠΑΟΚ να έχουν δεχθεί προηγουμένως παρατήρηση και δίλεπτο αποκλεισμό”.

Σπασμένα καθίσματα

Η επόμενη ημέρα βρήκε το γήπεδο “Κραχτίδης” με σπασμένα καθίσματα στις κερκίδες, όπου φιλοξενήθηκαν οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ.

Κάθε παιχνίδι θα πρέπει να είναι γιορτή και να το απολαμβάνει ο κόσμος και όχι να βλέπουμε σπασμένα καθίσματα ιδίως σε ένα γήπεδο δημοτικό όπου την επόμενη ημέρα κατακλύζεται από Δραμινούς αθλητές και συνοδούς.

Με ΑΕΚ η Δράμα 86’ στους «8»

του Κυπέλλου Χάντμπολ

Μετάαπό ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η ΑΕΚ νίκησε το απόγευμα της Τετάρτης, με 28-25 τον Ολυμπιακό στην παράταση στο ΚΓ Ηλιούπολης και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ανδρών.

Η Ένωση έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού στη σεζόν μετά από 17 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του φετινή ήττα. Η ομάδα της Δράμα 86’ θα αντιμετωπίσει στις 28 Φεβρουαρίου στο γήπεδο Κραχτίδης την ΑΕΚ για την φάση των «8» του Κυπέλλου Χάντμπολ.

Ο αγώνας, είναι νοκ άουτ και ο νικητής προκρίνεται στο final 4. Βέβαια, οι άνθρωποι της ομάδας έχουν το μυαλό τους στο παιχνίδι του Σαββάτου απέναντι στον ΠΑΟΚ  στο Κραχτίδης στις 18:00.